TopTip

Kanadskí biskupi očakávajú pápežovu návštevu v roku 2022

Kanadskí biskupi očakávajú pápežovu návštevu v roku 2022 zdroj foto: pexels.com

Azda v budúcom roku pápež František vycestuje do Kanady na návštevu v znamení zmierenia s domorodými obyvateľmi. Informoval o tom internetový portál Crux v pondelok kanadského miestneho času, pričom sa odvolával na predsedu Kanadskej biskupskej konferencie Raymonda Poissona. Pápežská návšteva sa uskutoční pravdepodobne krátko po návšteve Ríma delegáciou pôvodných obyvateľov spoločne s kanadskými biskupmi.

Koncom októbra František v oficiálnom oznámení Vatikánu naznačil, že je pripravený vycestovať do Kanady. Hlava cirkvi reagovala na pozvanie Kanadskej biskupskej konferencie. Dátum však nebol konkretizovaný.

Návšteva kanadských biskupov a predstaviteľov domorodých obyvateľov vo Vatikáne bola pôvodne naplánovaná na tento mesiac, no bola náhle odložená pre pandemickú situáciu.  Minulý týždeň prišli do Ríma len vedúci predstavitelia Kanadskej biskupskej konferencie, čiže jej predseda Raymond Poisson a podpredseda Terrence McGrattan a dvaja generálni sekretári Frank Leo a Jean Vezina. Kanadskí biskupi v súčasnosti s Vatikánom hľadajú alternatívny termín návštevy v Ríme.

Návšteva a plán, že pápež vycestuje do Kanady, treba vnímať na pozadí stoviek mŕtvol, ktoré boli objavené na pozemkoch bývalých katolíckych internátnych škôl (Residential Schools) pre domorodé deti. Domorodí chlapci a dievčatá sa mali učiť v internátnych školách a takto byť asimilovaní spoločnosti a kultúre európskych prisťahovalcov v Kanade. Prevádzkovateľmi takýchto zariadení boli väčšinou cirkvi; peniaze prichádzali od štátu. Od mája 2021 boli na pozemkoch bývalých internátnych škôl objavené hroby viac ako 1000 detí.

Miliardové odškodné od štátu

Kanada medzitým sľúbila 40 miliárd kanadských dolárov (približne 27 miliárd eur) ako kompenzačné platby pre domorodé rodiny. Štát splní rozhodnutie Najvyššieho súdu z roku 2016, ktoré sudcovia opätovne potvrdili v lete, ako uvádza stanica BBC.

Komisia pre pravdu a zmierenie, ktorú zriadila kanadská vláda v roku 2008, spočítala 139 zariadení, ktoré boli nútené navštevovať domorodé deti. Väčšinu viedla Katolícka cirkev. Posledné z nich bola zavreté v roku 1996; odhadom sa to týkalo 150-tisíc detí.

Odvtedy je táto téma v centre pozornosti v Kanade, ako aj na medzinárodnej úrovni. Cirkev sa v septembri ospravedlnila za utrpenie spôsobené jej zapojením sa do bývalého internátneho systému. V tejto súvislosti zazneli požiadavky na pápeža, aby zaujal stanovisko k tejto otázke a prišiel do Kanady.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille avec garage attenant et stationnement couvert devant l'entrée principale de la maison de famille.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.