TopTip

Zo zahraničia
Kanonický trest od Kongregácie pre náuku viery

Kanonický trest od Kongregácie pre náuku viery Pápež František umýva nohy väzňom. Zdroj: TASR/AP

Tento týždeň, dňa 2. apríla, sme si pripomenuli už celých 14 rokov od smrti medzičasom svätorečeného pápeža poľského pôvodu Jána Pavla II. Pre Vatikánsky rozhlas si na noc, keď oznamoval jeho úmrtie svetu, zaspomínal kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, ktorý vtedy pôsobil na poste substitúta Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Pre rozhlas sa vyjadril takto:

„Na jednej strane bola jeho smrť ohlasovaná už dlho, a to predovšetkým preto, že v posledných štyroch rokoch niesol kríž svojej choroby. Niesol ho s veľkou vytrvalosťou, silou a v spojení s Kristovým krížom. Vedeli sme, že choroba postupuje, a hoci sme jeho smrť očakávali, napriek tomu som si uvedomoval, že bude na mne ohlásiť niečo, čo je veľkou ranou pre Cirkev a svet. Končil dlhý, 26 rokov trvajúci pontifikát, ktorý priniesol mnoho zmien. Spomeňme len na oslobodenie východného bloku od komunistickej diktatúry a prenasledovanie. Ohlasoval som to teda s veľkou bázňou, pretože som musel svetu povedať, že odišiel taký veľký človek. Povedal som vtedy: "milovaný Ján Pavol II." Pretože o tom svedčili tie ohromné modliace sa zástupy, ako onoho večera, tak počas jeho pohrebu – nesmierne zástupy ľudí zo všetkých krajín a predovšetkým z Talianska, ktoré sa stalo jeho druhou vlasťou, ako aj z Ríma. Všetci ho skutočne zahrňovali veľkou láskou.“

Umývanie nôh vo väznici

V tomto týždni tiež Svätá stolica oznámila, kde presne bude pápež František sláviť svätú omšu na pamiatku Pánovej večere so slávením obradu umývania nôh na Zelený štvrtok. Tak, ako sa už stalo tradíciou, nepôjde o bohoslužbu v klasickom bohoslužobnom priestore chrámu. Tento rok pôjde o väzenské zariadenie v mestečku Velletri približne 40 km južne Ríma. Pápež sa tam vydá o 15:30. Po stretnutí s väzňami a personálom zariadenia bude o 17:00 sláviť bohoslužbu, pričom umyje nohy 12 väzňom.

Pripomeňme, že vlani slávil tento obrad v rímskej väznici Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere. Predvlani to bolo vo väznici Paliano južne od Ríma. V roku 2016 umyl pápež nohy imigrantom z rôznych krajín v azylovom centre. V roku 2015 tento obrad vykonal vo väznici Rebibbia. Rok predtým umyl nohy 12-tim telesne hendikepovaným ľuďom v centre Dona Gnocchiho v Ríme. V prvom roku svojho pontifikátu, teda v roku 2013, tento obrad pokory a lásky vykonal v zariadení pre mladých delikventov Casal del Marmo v Ríme.

Trest pre arcibiskupa Apurona

Okrem informácie o slávení tejto liturgickej udalosti informovala Svätá stolica aj o opatrení Kongregácie pre náuku viery. Tá svojím definitívnym rozsudkom potvrdila vinu arcibiskupa z tichomorského ostrova Guam Mons. Anthonyho Sablana Apurona. Ten bol obvinený z deliktov proti šiestemu Božiemu prikázaniu, konkrétne v oblasti sexuálneho zločinu spáchaného voči maloletým. Kánonicky bol tento arcibiskup potrestaný pozbavením úradu, trvalým zákazom čo i len dočasného bývania v jurisdikcii arcidiecézy Agaña, ktorú doposiaľ viedol, ako aj trvalým zákazom používania biskupských insígnií.

Verdikt Apoštolského tribunál druhého stupňa spomínanej kongregácie zo 7. februára 2019 je definitívny a odvolanie sa voči nemu nie je možné. Prvé rozhodnutie v tejto kauze zo strany Apoštolského tribunálu prvého stupňa bolo publikované vlani 16. marca. Voči nemu sa Mons. Apuron odvolal. Mons. Apuron sa narodil v roku 1945, pričom vo veku 18 rokov vstúpil do rádu kapucínov. Kňazom sa stal v roku 1972. Za pomocného biskupa ho vymenoval pápež sv. Ján Pavol II. v roku 1983, pričom arcibiskupom sa stal o tri roky neskôr.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.06.2019

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Za kňazov, aby sa striedmym a pokorným životom zasadzovali za účinnú solidaritu s najchudobnejšími
 • Úmysel KBS na jún: Aby sme mali dostatok duchovných povolaní a aby sme svojimi modlitbami vždy podporovali našich biskupov, kňazov, diakonov a zasvätených v ich službe
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.