TopTip

Zo zahraničia
Kardinál Sandri spomína na Jána Pavla II.: Bol to pontifikát blízkosti

Kardinál Sandri spomína na Jána Pavla II.: Bol to pontifikát blízkosti

Kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi pred štrnástimi rokmi oznámil pápežovu smrť veriacim zhromaždeným na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Pre Vatikánsky rozhlas spomína na tento pontifikát. Hovorí, že to bol predovšetkým pontifikát blízkosti, ako s obyčajnými ľuďmi, ktorých stretával na svojich cestách, tak i s biskupmi.

Blízkosť a bezprostrednosť Jána Pavla II. podľa kardinála Sandriho veľmi dobre vycítili mladí ľudia; odtiaľ pochádzajú jeho veľké úspechy medzi nimi. Ich trvalou stopou ostali Svetové dni mládeže. V spomienkach na 2. apríl 2005 kardinál Sandri priznáva, že si uvedomoval, že bude musieť ohlásiť smrť veľkého pápeža, ktorého všetci považovali za Božieho človeka:

"Na jednej strane bola jeho smrť ohlasovaná už dlho, predovšetkým preto, že v posledných štyroch rokoch niesol kríž svojho ochorenia. Niesol ho s veľkou vytrvalosťou, silou a v spojení s Kristovým krížom. Vedeli sme, že choroba postupuje, a hoci sme jeho smrť očakávali, napriek tomu som si uvedomoval, že bude na mne ohlásiť niečo, čo je veľkou ranou pre cirkev a svet," hovorí kardinál Sandri.

"Končil sa dlhý, 26 rokov trvajúci pontifikát, ktorý priniesol veľa zmien. Spomeňme si na oslobodenie východného bloku od komunistickej diktatúry a prenasledovanie. Ohlasoval som to vtedy s veľkou bázňou, pretože som musel svetu povedal, že odišiel tak veľký človek. Povedal som vtedy: "Milovaný Ján Pavol II.", pretože o tom svedčili tie ohromné modliace sa zástupy, či už počas daného večera alebo počas jeho pohrebu - nesmierne zástupy ľudí zo všetkých krajín, predovšetkým z Talianska, ktoré sa stalo jeho druhou vlasťou a z Ríma. Všetci ho skutočne zahŕňali veľkou láskou."

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.06.2019

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Za kňazov, aby sa striedmym a pokorným životom zasadzovali za účinnú solidaritu s najchudobnejšími
 • Úmysel KBS na jún: Aby sme mali dostatok duchovných povolaní a aby sme svojimi modlitbami vždy podporovali našich biskupov, kňazov, diakonov a zasvätených v ich službe
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.