TopTip

Zo zahraničia
Katolícka katedrála v Nagasaki má späť svoj kríž

Katolícka katedrála v Nagasaki má späť svoj kríž Nagasaki 10. augusta 1945. Foto: OSN / Yosuke Yamahata

Katolícka katedrála v japonskom meste Nagasaki získala späť kríž, ktorý sa pôvodne nachádzal v oltárnej časti niekdajšej katedrály Urakami, zničenej výbuchom atómovej bomby. Vyše pol storočie sa relikvia nachádzala v Spojených štátoch. Pri príležitosti 74. výročia zhodenia atómovej bomby si ju slávnostne prevzal súčasný nagasacký arcibiskup Joseph Mitsuaki Takami.

9. augusta 1945 vybuchla atómová bomba päťsto metrov od Katedrály Nepoškvrneného počatia. Všetci veriaci, ktorí sa v tom čase modlili v kostole, zahynuli. V októbri bol do Nagasaki odvelený vojak americkej námornej pechoty Walter Hooke, ktorý sa spriatelil s miestnym biskupom Aidžírom Jamagučim. Počas obchôdzky po zničenom meste našli v ruinách kostola drevený kríž a biskup ho daroval americkému vojakovi, ktorý ho poslal svojej mame do New Yorku.

Po odchode z krajiny vychádzajúceho slnka si vojak Hooke dlhé roky dopisoval s japonským biskupom. Ešte v roku 1982 však kríž daroval Mierovému výskumnému centru na Wilmington College v Oháju, kde sa relikvia stala súčasťou protivojnovej expozície. Súčasná riaditeľka centra Tanya Mausová pripravila projekt vrátenia kríža katolíkom v Nagasaki. Na základe jej písomného návrhu o iniciatíve návratu, farníci v japonskom meste začali pátrať po zmienkach o artefakte a v archívoch našli dôkazy o tom, že v 30-tych rokoch kríž zdobil najvyšší bod oltáru v zničenej katedrále Urakami.

„Je úžasné, ako kríž dokázal zjednotiť dva svety. Obete atómovej bomby zomrú, a kríž zostane nemým svedkom udalostí v Nagasaki. Bude nám pripomínať zverstvá, akých sú ľudia schopní, ale zároveň dávať nádej,“ povedal arcibiskup Takami počas ceremónie prevzatia relikvie.

Mesto Nagasaki sa po vylodení portugalských korábov  v 16. storočí stalo dôležitým centrom katolicizmu v Japonsku. Do roku 1945 žilo v tomto meste 12-tisíc katolíkov, z ktorých vyše 8-tisíc zahynulo na dôsledky atómového výbuchu. Boli medzi nimi aj blízki príbuzní samotného arcibiskupa Takamiho, ktorý neraz spomenul ako mu matka v detstve rozprávala o pôvodnej rímskokatolíckej katedrále. Jej nová budova bola postavená v roku 1959.

Návštevu miest Hirošima a Nagasaki má v programe pápež František počas cesty do Japonska, naplánovanej na november. V Nagasaki sa bude modliť v katedrále Urakami a v Hirošime si pripomenie obete atómového útoku v Múzeu pokoja.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.