TopTip

Zo zahraničia
Katolícki biskupi reagovali na situáciu v USA

Katolícki biskupi reagovali na situáciu v USA Policajt Derek Chauvin a zabitý George Floyd.

Po násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda trvajú protesty v mnohých mestách USA.  

Predseda tamojších katolíckych biskupov Jose H. Gomez odsúdil v najnovšom vyhlásení smrť 46-ročného Afroameričana ako „brutálny a nezmyselný“ čin a skritizoval rasizmus, ktorý sa „už príliš dlho“ toleruje v USA. Losangelský arcibiskup zároveň vyzval, aby sa protestujúci vzdali násilia.

„Zabitie Georgea Floyda je hriech, ktorý vola do neba po spravodlivosti,“ povedal losangelský arcibiskup v stanovisku publikovanom na webovej stránke biskupskej konferencie. Modlí sa za Floyda, jeho príbuzných a tlmočí v mene svojich biskupských kolegov pobúrenie. „Všetci by sme mali pochopiť, že protesty, ktoré zažívame v našich mestách, odzrkadľujú oprávnenú frustráciu a zlosť miliónov našich bratov a sestier, ktorí ešte aj dnes zažívajú pokorovanie, ponižovanie a nerovnaké šance len z dôvodu svojej rasy alebo farby pleti,“ povedal Gomez a dodal: „Takto by to v USA nemalo byť. Rasizmus sa už pridlho toleruje v našom spôsobe života.“  

Arcibiskup Gomez odkázal na afroamerického bojovníka za občianske práva Martina Luthera Kinga, ktorý povedal, že protesty sú „rečou nepočúvaných“. Teraz je dôležité, aby sme im načúvali, zdôraznil predseda biskupskej konferencie. Výslovne žiadal koniec rasovej nespravodlivosti, ktorá ešte stále zaťažuje mnohé oblasti americkej spoločnosti. 

Predseda amerických katolíckych biskupov zároveň vyzval, aby sa protestujúci vzdali násilia. Arcibiskup Gomez kritizoval výtržnosti uplynulých dní ako „sebazničujúce“. „Legitímne protesty by nemali byť využívané osobami, ktoré sledujú iné hodnoty a ciele,“ zdôraznil Gomez. „Podpaľovať a plieniť, ruinovať obživu našich susedov - toto neposúva dopredu vec rasovej rovnosti a ľudskej dôstojnosti.“

Už bývalý policajt Derek Chauvin pridŕžal spútaného Afroameričana Flojda na zemi tak, že mu kolenom kľačal na krku. Údajne to trvalo takmer deväť minút a nepovolil ani, keď muž opakovane prosil, že nemôže dýchať.

Koleno uvoľnil až zhruba dve minúty po tom, čo sa ďalším policajtom nepodarilo nahmatať pulz zadržaného, keď prestal reagovať.

Na zásahu boli prítomní aj ďalší traja dôstojníci. Jeden držal Flojdov chrbát, druhý mu držal nohy a tretí stál nablízku a díval sa. Flojda následne previezli do nemocnice a zhruba o hodinu neskôr ho vyhlásili za mŕtveho.

Sociálnymi sieťami a médiami sa rýchlo šíril videozáznam svedkov, ktorý ukazuje zatknutého Floyda na zemi, ako opakuje „Prosím“, „Nemôžem dýchať“ a „Nezabíjajte ma“.

Policajt Chauvin bol zatknutý a obvinený z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa. Polícia okrem neho zo svojich radov v súvislosti s týmto prípadom prepustila aj ďalších troch spomenutých príslušníkov.

Floydova smrť vyvolala v amerických mestách masívne protesty a rozprúdila znovu hnev na políciu v súvislosti s úmrtiami viacerých Afroameričanov.

Zdroj: kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beátku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Za uzdravenie mysle od úzkostí a strachu pre Helu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.