TopTip

Kazachstan otvoril najväčšiu mešitu v Strednej Ázii

Kazachstan otvoril najväčšiu mešitu v Strednej Ázii zdroj foto: pexels.com

V Kazachstane minulý piatok exprezident Nursultan Nazarbajev otvoril najväčšiu mešitu v Strednej Ázii. V sakrálnej stavbe s takmer 90 metrov vysokou kupolou v hlavnom meste Nur-Sultan sa môže naraz modliť 35-tisíc ľudí, vrátane 5-tisíc žien vo vlastnej sále. A okrem toho táto mešita ponúka priestor pre ďalších 200-tisíc veriacich na svojej vonkajšej ploche. To z nej robí jednu z desiatich najväčších mešít na svete.

„Hlavnú mešitu republiky“ postavili z iniciatívy prezidenta Nazarbajeva. On sám položil jej základný kameň v marci 2019, deň predtým, ako po 30 rokoch na čele tejto bývalej sovietskej republiky odstúpil z funkcie hlavy štátu. V Kazachstane sa k islamu hlási približne 70 percent obyvateľov. V tejto autoritárskej krajine je náboženstvo oficiálne považované za súkromnú záležitosť. Vedenie tohto multietnického štátu sa však roky snaží sformovať národnú identitu, ku ktorej patrí aj islám.

„Nech Alah vypočuje všetky modlitby, ktoré tu zaznejú,“ povedal exprezident Nazarbajev pri otvorení mešity. Na jej výstavbu neboli vynaložené žiadne verejné prostriedky. Koľko stála výstavba mešity s rozlohou 68-tisíc metrov štvorcových a kto ju zaplatil, to nie je známe. Postavili ju na ploche desiatich hektárov na juhu hlavného mesta.

Kupola mešity má priemer 62 metrov, každý minaret je vysoký 130 metrov. Dvanásť metrov vysoké vchodové dvere z afrického dreva Iroko patria medzi najvyššie drevené dvere na svete. Vo vnútri sa okrem modlitebne nachádza aj konferenčná sála, čitáreň Koránu, televízne štúdio a múzeum. V suteréne sa nachádza banketová sála a podzemné parkovisko.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar de 5 habitaciones en una sola planta adecuada para una parcela estrecha.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.