TopTip

Kirill viní z vojny „zlú vonkajšiu silu“.

Kirill viní z vojny „zlú vonkajšiu silu“. zdroj foto: pexels.com

Ruský patriarcha Kirill vo svojom prejave v parlamente v Moskve obvinil Západ z vojny na Ukrajine. Najvyšší predstaviteľ ruského pravoslávia v utorok pred Radou federácie Federálneho zhromaždenia povedal: „Som presvedčený, že štiepenie národov historickej Rusi, ktoré viedlo – tak ako predtým v dejinách – ku krvavej vojne, je výsledkom zasahovania nepriateľských politických síl zvonku.“ Sú to „koloniálne mocnosti“, ktoré „aj v iných regiónoch sveta vytvorili vojenské napätie a ničivé konflikty“ a teraz „eskalujú rusko-ukrajinské nepriateľstvo“, aby rozdeľovali a panovali.

Národy Ruska a Ukrajiny sú „zjednotené pravoslávnou vierou a spojené spoločným historickým osudom“. Podľa patriarchu Kirilla nemohli mať žiaden záujem na konflikte a „nemali by byť považované za vinných z tejto situácie“. Patriarcha pripisuje vinu skôr „plánom zlej vonkajšej sily“. Kirill obvinil Západ zo snahy „odstrániť ruskú kultúru“.

Autokefália oslabuje vplyv ruskej cirkvi

Moskovský patriarcha v tejto súvislosti útočí aj na konštantínopolského ekumenického patriarchu, ktorý na Ukrajine uznal autokefálne pravoslávie: „Možno povedať len to, že schizma ukrajinského pravoslávia je ďalším článkom v tomto začarovanom reťazci rozkolov. Počínanie konštantínopolského patriarchátu, ktorý legalizoval schizmu, si zaslúži prirovnanie k uniatizmu.“ Uniatizmom sa myslí zjednotenie pravoslávnych biskupov s pápežom, ku ktorému v prípade Ukrajiny došlo na konci 16. storočia. Kirill vo svojom prejave tvrdil, že „politickým cieľom vytvorenia autokefálie“ je oslabiť vplyv Ruskej pravoslávnej cirkvi.  

Na gréckokatolícku cirkev na Ukrajine moskovský patriarcha zaútočil aj priamo: Brestská cirkevná únia v roku 1596, v ktorej sa ukrajinskí biskupi podriadili pápežovi, bola „míľnikom“ „rozkolov medzi národmi historickej Rusi“, ktoré „boli vyprovokované umelo, aj zvonku“. „Tento počin, ktorý mal za cieľ zničenie pravoslávnej jednoty, vyriešil veľmi špecifický politický problém pre západné mocnosti.“

Zdroj: Die Tagespost

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Klassisches, mehrgeschossiges Einfamilienhaus mit seitlicher Treppe.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.