TopTip

Kňazi, ktorí pomáhali na hraniciach hovoria o povolaní Bohom a službe v maličkosti

Kňazi, ktorí pomáhali na hraniciach hovoria o povolaní Bohom a službe v maličkosti Jaroslav Geci

Katolícky kňaz Ľubor Gál má pocit, že rozhodnutia ísť robiť takú službu ako bola na hraničných priechodoch s Ukrajinou, sú častokrát  viac o tom, že Boh povolá k veciam, ktoré sa niekedy zdajú náročné, nezmyselné, dokonca bláznivé. „Lebo toto je taká bláznivá služba, ale pre veľkú vec, pre dobro, pre život. Pre lásku k človeku,“ povedal v rozhovore pre TK KBS a Rádio Lumen Ľubor Gál, ktorý pôsobí ako správca farnosti v Novej Vsi nad Žitavou v Nitrianskej diecéze. Na hraniciach pomáhal dva dni. „Človek si nevie predstaviť, čo ide robiť a na druhej strane robí niečo, čo je inak vnímané z našej strany a potom úplne inak je to vnímané zo strany tých, ktorým podáte pomocnú ruku. Nám sa to môže zdať malicherné, že prichádza sem desaťtisíce ľudí a ja sem prídem na dva dni, lebo na viac sa to nedá. Teda čo a komu pomôžem? Na druhej strane je úžasné na tom, že ľudia, ktorým takto pomôžete, ktorým niečo dáte, ktorým niečo poviete, na ktorých sa len usmejete, tak to vnímajú úplne inak. Nám sa môže zdať, že dávame málo, ale pre nich to môže naopak znamenať obrovské veci a veľmi veľa,“ uviedol s tým, že svojím príkladom chce povzbudiť aj svojich veriacich, aby prišiel pomáhať kto môže.

Spolu s ním bol na východných hraniciach katolícky kňaz Juraj Musil, ktorý pôsobí ako administrátor vo farnosti Zliechov v Nitrianskej diecéze. „Prežívame pôstne obdobie. V ňom sú odporúčané tri prostriedky pokánia: modlitba, pôst, almužna, teda skutky milosrdnej lásky. To mi prišlo ako skutok milosrdnej lásky. Ísť a slúžiť. Aj keď v maličkosti. Odprevádzať utečencov k autobusu, ale podať im pomocnú ruku, že tých posledných 100 až 200 metrov im zobrať batožinu, hoci ju tisíce kilometrov predtým niesli sami,“ povedal v rozhovore pre TK KBS a Rádio Lumen. Podľa neho na Slovensko z Ukrajiny prichádzajú veľmi ubolení ľudia, smutní, ale s radosťou prijímajú pomoc. „Je to vidieť na ich tvárach, keď opätujú úsmev na podanú pomocnú ruku,“ povedal, podľa ktorého sa utečenci už len tým, že prekročili hraniciu nádejajú, že sú v bezpečnom svete. „Malý chlapec sa mamy pýta po prejdení hranice s takou bázňou: Už sme prešli? V tej otázke je vlastne vyjadrená tiež otázka? či už bude dobre,“ vysvetlil Juraj Musil.

Pomáhať utečencom bol na hraniciach aj farár z Veľkého Biela (Bratislavská arcidiecéza) Gabriel Klenko. „Kolega mi dal ponuku, či nepôjdeme pomôcť. Mal som túžbu nejako pomôcť, tak som bol rád, že taká možnosť prišla,“ vysvetlil. V prvom rade bola služba na hraniciach pre neho obrovský šok, ale aj zážitok. „Niekedy stačilo len prijať tých ľudí, usmiať sa na niekoho. Odprevádzali sme ľudí k autobusom, pomáhali im vybaviť rôzne veci. Prajem každému, aby išiel a vyskúšal si to. Dalo mi to iný pohľad na ľudí a aj malicherné problémy. Toto je naozaj väčší problém, ktorí títo ľudia musia riešiť. Nevidia budúcnosť, žiadne svetlo budúcnosti,“ povedal v rozhovore pre TK KBS a Rádio Lumen Gabriel Klenko.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de casa unifamiliar moderna con tejado plano, habitación en la planta baja y garaje.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.