TopTip

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre bude prezentovať nový erb

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre bude prezentovať nový erb TK KBS

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre bude prezentovať nový erb. Vicerektor Miroslav Šidlo vysvetlil, že pôvodná symbolika, ktorá vznikla pri obnove kňazského seminára v roku 1990 bola nahradená novým erbom, ktorý rešpektuje heraldické požiadavky. „Hoci ide o úplne nový erb, cítiť z neho starobylosť. Je spätý s históriou seminára. Symbolika v ňom ukrytá z tejto histórie vychádza.“
Autorom heraldického návrhu a kresby je Miroslav Glejtek, vysokoškolský pedagóg, historik a heraldik, ktorý je aj heraldickým konzultorom Konferencie biskupov Slovenska. „Modrá pažiť so strieborným zvlneným brvnom pochádzajú z erbu nitrianskeho biskupa Ladislava Adama Erdödiho, ktorý vybudoval základy diecézneho kňazského seminára. Zvlnené brvno zároveň evokuje rieku Nitru, ktorá tečie v blízkosti Nitrianskeho hradu. Ľavošikmé modré brvno s troma zlatými hviezdami pochádza z erbu nitrianskeho biskupa Jána Gustíniho, ktorý sa výrazne zaslúžil o dobudovanie seminára. Strieborná sakrálna budova pripomína katedrálu na Nitrianskom hrade - kolísku kresťanstva na Slovensku. Zlatá biskupská berla pripomína svätého Gorazda, žiaka svätých Cyrila a Metoda, ktorý pochádzal z okolia Nitry, a podľa ktorého seminár nesie svoj názov. Kombinácia použitých tinktúr zároveň rešpektuje farebnosť erbu Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý stál pri obnovení kňazského seminára v moderných dejinách. Kniha s písmenami alfa a omega, spolu s mottom VIRTUTI ET SCIENTIAE, čnosti a vede pripomínajú, že kňazský seminár je inštitúciou zasvätenou vzdelávaniu a vede,“ vysvetlil Šidlo.
V Kňazskom seminári svätého Gorazda v Nitre sa dnes na kňazstvo pripravuje päťdesiattri seminaristov. Ide o bohoslovcov Nitrianskej, Žilinskej a Banskobystrickej diecézy a jedného bohoslovca z Trnavskej arcidiecézy. „Keď sa v tomto týždni počas Kántrových dní modlíme za duchovné povolania, pamätajme okrem prosby za nové povolania aj na tých, ktorí už na cestu prípravy nastúpili, aby toto dobré dielo s Božou pomocou aj dokončili,“ dodal Miroslav Šidlo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 26.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.