TopTip

Kostol Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici v Radvani hostil koncert vianočnej slovenskej hudby

Kostol Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici v Radvani hostil koncert vianočnej slovenskej hudby TK KBS

Kostol Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici v Radvani hostil koncert vianočnej slovenskej hudby 18. a 19. storočia. Interpretoval ju umelecký súbor Solamente Naturali pod názvom Pastorella. Išlo o skladby, ktoré vznikli na našom území, a v čase baroka zneli v tunajších chrámoch ako súčasť vianočných sviatkov našich predkov. Vysvetľuje organizátor koncertu Matúš Kucbel. „Neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov bola a stále je aj duchovná hudba. Približne v 17. storočí zasiahol do sakrálnej hudby umelecký prúd tvorby označovaný ako pastorálny a spojil sa s liturgickou hudbou vianočného obdobia. Pastorálne motívy sú charakteristické tým, že sa zvukovo ponášajú na vidiecke motívy. Vianočná pastorella sa pestovala od konca 17. až do 19. storočia a jej historická tradícia sa viaže predovšetkým k stredoeurópskym oblastiam.“
Krajiny, v ktorých sa pastorálna vianočná hudba pestovala, boli Rakúsko, časť Nemecka, Čechy, Morava, Slovensko a Poľsko. Pastorálna hudba sa hrala od Štedrého večera až do sviatku Troch kráľov. „Rukopisy vianočnej pastorálnej hudby sa na našom území zachovali z čias 18. a 19. storočia. Tvoria súčasť rôznych spevníkov a zborníkov chrámovej hudby. Obdobím jej najväčšieho rozmachu bola druhá polovica 18. storočia,“ vysvetlil Matúš Kucbel.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con garaje para una parcela muy estrecha.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.