TopTip

Kostol v Okoličnom prechádza treťou etapou rekonštrukcie

Kostol v Okoličnom prechádza treťou etapou rekonštrukcie TK KBS

Kostol v Okoličnom, v Liptovskom Mikuláši, prechádza treťou etapou rekonštrukcie. V súčasnosti sú práce zamerané na obnovu interiéru, pričom chcú zreštaurovať aj stredoveké nástenné maľby na klenbe kostola. 

Kostol svätého Petra z Alkantary v Okoličnom je neskoro gotickou stavbou na pravom brehu rieky Váh. Jeho históriu približuje miestny správca farnosti Jozef Tomaga. „Má vyše päťstoročnú históriu kláštorného kostola. Bol teda postavený na prelome pätnásteho a šestnásteho storočia, spolu s kláštorom františkánov pre ich potreby.“
Keďže bol kostol v zlom stavebno-technickom stave, farnosť pristúpila k jeho obnove. V rámci rekonštrukcie natrafili aj na stredoveké nástenné maľby. „Urobili sme výskumy, celoplošne archeologický výskum. V rámci tohto výskumu sme hľadali aj nástenné maľby, pretože história nám zaznamenáva z roku 1884, že na klenbe kostola sa nachádzajú štyri nástenné maľby,“ povedal Jozef Tomaga.
Tieto fresky našli v centrálnej lodi kostola. Pomenovali ich Františkánske nebo. „Ide o štyri samostatné maľby v jednotlivých výsečiach, ktoré nevytvárajú jeden cyklus zo života nejakého svätca, ale ponúkajú svätcov františkánskej spirituality a tí svätci sú európskeho charakteru,“ doplnil správca farnosti.
Svätého Bonaventuru, Pannu Máriu s dieťaťom, svätého Bernardína Sienského s biskupom, dopĺňa v neposlednom rade aj samotný svätý František. Nástenné maľby a ďalšie práce v interiéri kostola chcú obnoviť do konca roka.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.