TopTip

Kostoly od dnes nebudú musieť byť úplne zavreté

Kostoly od dnes nebudú musieť byť úplne zavreté TK KBS

Kostoly od dnes nebudú musieť byť úplne zavreté. Bude možné ich navštíviť za účelom individuálnej duchovnej starostlivosti. Rozhodla o tom vláda. Schválila tak návrh Eduarda Hegera, povereného riadením ministerstva zdravotníctva. Podľa neho je výnimka zo zákazu vychádzania stanovená na to, aby ľudia v prípade, že to potrebujú, vyhľadali duchovnú starostlivosť. Verí, že ľudia to obchádzať nebudú. Tvrdí, že ide o odporúčanie konzília odborníkov. „Toto opatrenie je vyslovene len na to, aby mohli za účelom individuálnej duchovnej starostlivosti vyhľadať pomoc, ak to potrebujú. Určite to nie je na to, aby teraz cestovali krížom-krážom po republike, a verím, že ani nikto to tak nebude robiť,“ povedal Heger.
Podmienky výkonu individuálnej duchovnej starostlivosti určil vo vyhláške hlavný hygienik. Podľa neho sa individuálna duchovná starostlivosť skladá z individuálnej duchovnej služby a individuálnej pastoračnej služby. Zahŕňa najmä individuálne spovedanie či individuálny duchovný rozhovor s duchovným. Touto službou môže byť poskytnutá aj Eucharistia veriacim. Túto výnimku zo zákazu vychádzania prijala vláda po rokovaní ministra Eduarda Hegera s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským. „Je to v každom prípade krok dobrým smerom. Máme nádej, že čo najskôr dôjde aj k čiastočnému uvoľneniu úplného zákazu verejných bohoslužieb. Aj zvažovaný spôsob v exteriéri by bol pravdaže lepší než teraz platný úplný zákaz,“ uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Aj parlament vyzval vládu na prijatie opatrení, ktoré umožnia veľkonočné bohoslužby vo vonkajších priestoroch. Plénum schválilo procedurálny návrh nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý ho odôvodnil pekným počasím. Výzvu podporili zväčša opoziční poslanci, ako aj viacerí poslanci Sme rodina. Za Tarabov návrh hlasovalo aj niekoľko poslancov klubu OĽaNO.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa moderna adatta anche alla costruzione a schiera.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.