TopTip

Kresťania a moslimovia nesú spoločnú zodpovednosť za mier, povedal Svätý Otec

Kresťania a moslimovia nesú spoločnú zodpovednosť za mier, povedal Svätý Otec TK KBS

Kresťania a moslimovia nesú spoločnú zodpovednosť za mier. Počas cesty do Iraku to vyhlásil pápež František, ktorý sa stretol so šiítskym veľkým ajatolláhom Alí al-Sistáním na súkromnom stretnutí v Nadžafe. Neskôr viedol medzináboženské mierové stretnutie v juhoirackom meste Ur. Ten je považovaný za domov biblickej osobnosti Abraháma, ktorého za predka rovnako označujú židia, kresťania a moslimovia. 

Hlava katolíckej cirkvi počas takmer hodinového rozhovoru s veľkým ajatolláhom podľa agentúry KP zdôraznila dôležitosť medzináboženského dialógu pre celý Blízky východ. František tiež poďakoval al-Sistánímu za stabilizačnú úlohu v posledných rokoch. Moslimský duchovný zoči-voči násiliu a ťažkostiam pozdvihol hlas na obranu najslabších a prenasledovaných. Duchovný vodca šiítov v Iraku zasa zdôraznil potrebu mierového spolužitia medzi náboženstvami. Kresťania v Iraku musia mať možnosť učiť v bezpečí a so všetkými občianskymi právami. Al-Sistání sa zaoberal aj osudom Palestínčanov pod izraelskou nadvládou. Od náboženských vodcov žiada apelovať najmä na mocnosti, aby umožnili všetkým ľuďom žiť v oblasti slobodne a dôstojne. 

Mnoho pozorovateľov hodnotí stretnutie medzi pápežom a veľkým ajatolláhom, ktorý je uznávaný aj za hranicami, za historický most medzi katolíckou cirkvou a šiítským islamom. Na stretnutí so zástupcami rôznych náboženstiev v starobylom meste Ur František zdôraznil, že skutočná nábožnosť znamená uctievať si Boha a milovať svojho blížneho. Nepriateľstvo, extrémizmus a násilie označil za zradu náboženstva. 

Na slávnosti po príhovore prítomní synovia a dcéry Abraháma predniesli medzináboženskú modlitbu, pri ktorej ocenili tohto predka. Na sobotný večer je naplánovaná svätá omša s pápežom v chaldejskej katedrále v Bagdade.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.