TopTip

Krížová cesta s biskupom Jozefom Haľkom je už dostupná v e-shope

Krížová cesta s biskupom Jozefom Haľkom je už dostupná v e-shope

Máme pre vás inšpiráciu na Pôst. Zamyslenia krížovej cesty otca biskupa Jozefa Haľka z duchovných cvičení 2019 sme vydali knižne. Publikácia je vhodnou prípravou na Veľkú Noc.

Pred Veľkou Nocou v roku 2019 viedol v Rádiu LUMEN rozhlasové duchovné cvičenia bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. „Viedol som už viaceré aj netradičné duchovné cvičenia, avšak rozhlasová skúsenosť je pre mňa prvou tohto druhu. Je to možno zvláštne, keď nevidíte ľudí, ktorých chcete povzbudiť. Nakoniec však tá odozva prichádza cez sms-ky, e-maily či ohlasy na sociálnych sieťach v živom vysielaní,“ uviedol ešte v roku 2019 otec biskup na margo špecifického prostredia v Rádiu LUMEN. Biskup Haľko sa v rámci pastorácie v rámci KBS venuje Slovákom v zahraničí. Preto ho príjemne prekvapila odozva od zahraničných poslucháčov slovenského katolíckeho rádia. Rozhlasové duchovné cvičenia sú pre nich spojivkom s domovom v situácii ich každodennosti v Austrálii, Kanade, Nemecku, Veľkej Británii, či v iných krajinách. Medzi pozitívne ohlasy možno zaradiť aj tie, ktoré súviseli s netradičným poňatím krížovej cesty.

Aktuálne zamyslenia pre človeka dnešnej doby

Nepočúvali ste rozhlasové duchovné cvičenia? Napriek tomu sa teraz môžete dostať k tejto modlitbe a najmä počas pôstneho obdobia. „Krížová cesta je starobylá modlitba Cirkvi. Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko zamyslenia nad jednotlivými zastaveniami aktualizoval na dnešnú dobu, pre veriaceho človeka 21. storočia. Jeho zamyslenia sú aktuálne aj dnes. Pozývajú modliť sa túto starobylú modlitbu aj súčasnú generáciu - mladých, strednú generáciu i starých,“ vysvetľuje dôvody knižného vydania Radovan Pavlík, riaditeľ PRE LUMEN n.o.

„Moderný človek nemá rád slová nesmieš a musíš. Nuž, ale keby sa to aplikovalo napríklad v doprave, bola by to zaručená katastrofa. Keby niekto, dajme tomu, prehlásil, že jemu ako vodičovi nejaká červená lampa nebude prikazovať, kedy má stáť a kedy sa smie rozbehnúť ďalej. Každý zdravo uvažujúci človek však vie, že svetelná signalizácia na cestách je nanajvýš užitočná. Už od 20. rokov minulého storočia reguluje niektoré križovatky alebo vstup napríklad na parkoviská a stráži špeciálne vyhradené priestory a vpustí iba tých, ktorí majú patričný kód. Zelená - môžeš ďalej! Voľný priechod! Vstúp a pokračuj! No červená je opak; toto nie je tvoj smer! Stoj, otoč sa späť, ďalej nemôžeš! Stĺpik blokuje cestu.

Žijeme v dobe, keď zelenú už má všeličo. Dravé Ego - zelená! Citové improvizácie - zelená! Voľný sex - zelená!  Slovo plné jedu - zelená! Vzťahové experimenty - zelená! Fajčenie trávy - zelená!

Ježiš stojí pred plačúcimi ženami a spýtavo na ne hľadí: plačete nado mnou? Ale kto mi toto všetko spôsobil? Nad tými plačte, nad vašimi deťmi. A plačte so svojimi mužmi nad tým, že v strachu, aby ste svojich synov a dcéry nestratili, ste im zamlčali, že niekedy svieti aj červená, a tak sa musia zastaviť, lebo niečo nesmú...“ zamýšľa sa biskup Haľko vo ôsmom zastavení krížovej cesty nad tým, ako Ježiš napomína plačúce ženy.

Krížová cesta „Na križovatkách života“ je dostupná v e-shope Rádia LUMEN

Pôstne obdobie sa tento rok začína v stredu 26. februára. Krížová cesta je súčasťou života veriaceho človeka najmä v dňoch, ktoré na nás čakajú. Modlitba duchovne nastavená na aktuálne prežívanie moderného človeka je však nadčasová prakticky kedykoľvek, pretože otvára problémy našej každodennosti. Objednať si ju môžete v e-shope alebo telefonicky v pracovných dňoch na čísle 048/ 471 08 31.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Großes, modernes Einfamilienhaus.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.