TopTip

Zo zahraničia
Krutým hladom trpí vo svete viac ako 100 miliónov ľudí

Krutým hladom trpí vo svete viac ako 100 miliónov ľudí

V roku 2018 trpelo v 53 krajinách približne 113 miliónov ľudí takým hladom, ktorý medzinárodné organizácie nazývajú krutý. Tieto údaje sa nachádzajú v spoločnej správe pripravenej Európskou úniou, Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetovým programom výživy (PAM), ktorá bola predložená v Bruseli. Pri posudzovaní úrovne hladu vo svete bol prijatý päťstupňový program, v ktorom najvyššími úrovňami sú kríza, naliehavá potreba a nedostatok/hlad a najväčší hlad sa označuje ako krutý.

Správa ukazuje, že v roku 2018 zažilo silný nedostatok potravín o 11 miliónov ľudí menej ako v predchádzajúcom roku. Zároveň sa však mierne zvýšil počet krajín s ľahkým hladom a ďalších 143 miliónov občanov 42 krajín sa blíži k hranici akútneho hladu. Okrem toho v 17 krajinách je situácia v porovnaní s rokom 2017 stabilná alebo výrazne zlepšená. Spoločný dokument troch organizácií uvádza, že 2/3 obyvateľstva, ktoré zažíva krutý hlad, žije len v 8 krajinách, z ktorých všetky sú postihnuté dlhodobými ozbrojenými konfliktmi, často skutočnými občianskymi vojnami. Ide o Afganistan, Konžskú demokratickú republiku, Etiópiu, Nigériu, Južný Sudán, Sudán, Sýriu a Jemen. 

Situácia v krajinách, ktoré nie sú zahrnuté do správy z dôvodu nedostatku údajov, je tiež znepokojujúca. Ide o Severnú Kóreu a Venezuelu. Okrem toho by uvedené údaje mali pridať približne 29 miliónov ľudí žijúcich v podmienkach krutého hladu v dôsledku klimatických zmien alebo prírodných katastrof.

ZDROJ TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.