TopTip

Zo zahraničia
Krymskí Česi chcú zachrániť katolícky kostol

Krymskí Česi chcú zachrániť katolícky kostol

Málokto vie, že na polostrove Krym žije 1500 obyvateľov s českými koreňmi. Ide o miestnu komunitu, ktorá si už po niekoľko generácií uchováva svoje tradície.

Podľa zachovaných písomných prameňov prišli prví Česi na polostrov po krymskej vojne v roku 1861. Ako prvú českú dedinu na Kryme založili obec s príznačným názvom Bohemka, neskôr premenovanú na Lobanovo, kde získali vlastnú pôdu. Ďalšou českou dedinou bola Alexandrovka, kde dodnes stojí rímskokatolícky kostol.

Denník Russkaja gazeta nedávno priniesol reportáž o tom, ako sa Česi snažia opraviť kostol práve v tejto dedine, osídlenej pôvodne českými a nemeckými prisťahovalcami po zemskej reforme cára Alexandra II. v polovici 19. storočia.

Okrem 125-ročnej miestnej školy, folklórneho súboru Studánka patrí k zaujímavostiam neveľkej dediny v stepnej časti Krymského polostrova práve opustený kostol.

Kostol Srdca Ježišovho bol postavený v roku 1905 za pomoci veriacich. Omše sa v ňom slávili v latinčine, češtine a nemčine. Pôvodný organ bol vyrobený na Kutnej Hore, spolu s ním boli z Česka dovezené aj tri kostolné zvony.

Tragické 30. roky minulého storočia poznačil osudy potomkov prisťahovalcov. Miestny kňaz Jacob Schenfeld bol odsúdený na nútené práce v gulagu a o niekoľko rokov neskôr ho popravili zastrelením.

Kostol postihol podobný osud ako všetky chrámy v Sovietskom zväze. Spustošená stavba bola využívaná ako sklad miestneho kolchozu a momentálne sa nachádza v dezolátnom stave.

Domáci už niekoľko krát chátrajúcu stavbu prečistili, pred rokmi dokonca bývalý prezident Václav Klaus venoval niekoľko tisíc dolárov na opravu strechy. Financie však dodnes zostávajú najväčšou prekážkou.

Obyvatelia Alexandrovky chcú kostol opraviť, hoci myšlienky, že kostol bude slúžiť veriacim, sa už dávno vzdali. Prišli s iniciatívou vytvoriť v jeho priestoroch etnické múzeum s predmetmi, ktoré české rodiny uchovávajú po svojich predkoch.

Iniciatívu najnovšie prevzal krymský novinár Jurij Kuško, ktorý sa rozhodol opraviť strechu z vlastných peňazí. Hoci nepochádza z rodiny voľakedajších nemeckých, či českých prisťahovalcov, dokonca nie je ani katolíkom, v záchrane kostola v rodnej dedine vidí jednu zo svojich životných priorít.

No situáciu skomplikovala skutočnosť, že odhadované náklady porástli do astronomických výšok. Pred niekoľkými mesiacmi sa kostol ocitol na zozname pamiatok kultúrneho dedičstva, takže opravy môžu byť uskutočnené len v rámci projektu komplexnej reštaurácie cez organizáciu s pridelenou licenciou. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.