TopTip

Lekár svätých

Lekár svätých Ilustračná fotografia.

„Lekár svätých“. S takýmto prívlastkom píšu ruské regionálne noviny Belgorodskije izvestija o mladom inžinierovi, ktorý si našiel koníčka v nezvyčajnej aktivite. 31-ročný Viktor Čužinov z Belgorodu sa už niekoľko rokov venuje reštaurovaniu ikon. Začal ako samouk a všetky potrebné informácie študoval z odborných kníh. Dnes má na konte vyše 30 zreštaurovaných ikon a pohráva sa s myšlienkou, že sa pustí aj do ikonopisectva.

„Mojou prvou reštauračnou skúsenosťou bola zlomená ikona, ktorú som náhodne našiel  v polorozpadnutom dome,“ hovorí mladý muž pre Belgorodskije izvestija. „Vzal som ju domov, preskúmal a opravil som ju. Nepripadalo mi to nič zložité, no ťažkosti, ako som pochopil až neskôr, ma ešte len čakali.“ Prvá pozitívna skúsenosť Viktora motivovala k rozvíjaniu svojich zručností a jeho známi mu postupne začali prinášať rodinné ikony, ktoré boli rôznym spôsobom poškodené a vyžadovali opravu. To už mladý muž pocítil, že s nadšením z prvých úspechov si nevystačí, a bude potrebovať aj teoretické vedomosti. Kúpil si niekoľko učebníc pre študentov umeleckých škôl a začal sa vzdelávať. Za jeden z najcennejších zdrojov informácií považuje knihy od ruského maliara Igora Grabarja, jedného z najvýznamnejších reštaurátorov minulého storočia.

O nejaký čas mladý Belgorodčan našiel svojho umeleckého inštruktora, lepšie povedané - inštruktorku. Na sociálnych sieťach vyhľadal Darju Jevtušenkovú z katedry reštaurovania temperovej maľby z Vladimirskej štátnej univerzity a pravidelne s ňou diskutuje o špecifikách reštaurovania ikon. S ďalšími poznatkami sa oboznamuje na sociálnej sieti v skupine s názvom „Ruská ikona“, ktorá združuje milovníkov aj profesionálov z oblasti ikonopisectva. Hneď ako Viktor dokončí opravu ikony, zverejní jej dve fotografie – jednu „pred“ a druhú „po“ odvedení svojej práce. „Práca s poškodenou ikonou sa vždy začína detailnou prehliadkou. Musím určiť rozsah poškodenia, typ maľby, zistiť, či je maľba znečistená, či odstáva od podkladovej drevenej dosky, v akom stave je drevo, a v neposlednom rade treba vyčísliť všetky náklady na materiál, ktorý oprava vyžaduje. Najdôležitejšie však je ikone neublížiť  a nenapáchať ešte ďalšie škody,“ tvrdí mladý reštaurátor. Z úspešne zreštaurovaných alebo, ako píšu noviny Belgorodskije izvestija, „vyliečených“ ikon má už vytvorené slušné portfólio. Jeho túžbou je môcť raz svoje reštauračné zručnosti predstaviť na výstave starobylých ikon. Ich duchovný odkaz majú návštevníci možnosť pocítiť po stáročiach práva vďaka umeleckým odborníkom, ktorí svoju prácu berú ako svoje životné poslanie.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.