TopTip

Zo zahraničia
Letný inštitút pre zahraničných katolíkov

Letný inštitút pre zahraničných katolíkov Moskovský patriarcha Kirill. Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Koncom augusta sa v Moskve uskutočnil Piaty ročník Letného inštitútu venovaného rímskokatolíkom zo zahraničia. Organizuje ho Všeobecno-cirkevná ašpirantúra a doktorantúra svätých Cyrila a Metoda. Na projekte participuje Oddelenie vonkajších cirkevných vzťahov Moskovského patriarchátu a Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov.

Na podujatí sa zúčastnili katolícki kňazi i laici z Talianska, Francúzska, Španielska a Rumunska, ktorí študujú na pápežských univerzitách. Nechýbali ani zamestnanci vatikánskych dikastérií a akademickí predstavitelia Rímskokatolíckej cirkvi. Počas takmer dvoch týždňov trvajúceho podujatia účastníci navštívili synodálne inštitúcie a pravoslávne duchovné školy Moskovského patriarchátu.

Neopomenuli posvätné miesta, historické a kultúrne pamätihodnosti Moskvy a Petrohradu. Medzi nimi nechýbal moskovský Chrám Krista Spasiteľa a centrá ruského mníšstva - teda Trojicko-sergijevská lavra, Donský, Novospasský, Sretenský či Pokrovský monastier.

Poprední vedci a cirkevní experti oboznámili účastníkov s duchovným a kultúrnym životom v Rusku. Zároveň mali možnosť diskutovať o otázkach vzájomných vzťahov Ruskej pravoslávnej a Rímskokatolíckej cirkvi. Záujemcovia mali možnosť zúčastniť sa na kurze ruského jazyka.

Dvadsiateho ôsmeho augusta, keď pravoslávna cirkev slávi svoj najväčší mariánsky sviatok Zosnutia presvätej Bohorodičky, sa uskutočnila slávnostná liturgia v Uspenskom chráme v moskovskom Kremli. Celebroval ju patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill. Po skončení bohoslužby prijal delegáciu z Letného inštitútu, aby vyzdvihol dôležitosť poslania tohto kultúrno-vzdelávacieho medzicirkevného projektu.

Predstavitelia rímskokatolíckej delegácie poďakovali za možnosť navštíviť touto cestou Rusko a vyjadrili nádej, že uskutočňovanie Letných inštitútov prerastie do bohatej tradície.

Projekt Letného inštitútu je organizovaný za finančnej podpory fondu Russkij mir a katolíckeho fondu Urbi et orbi. Cieľom je upevniť akademickú a humanitnú spoluprácu medzi Moskovským patriarchátom a Svätou stolicou. Rozvíjanie ich vzájomných vzťahov nadobudlo osobitý význam po stretnutí pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom  v Havane vo februári 2016.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie mojej mamičky
  • Za úspešnú operáciu pre Žofiu, našu mamku a babku. Syn Marián s celou rodinou
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.