TopTip

Likvidáciu gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Česko-Slovensku pripomína v Prešove pamätná tabuľa

Likvidáciu gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Česko-Slovensku pripomína v Prešove pamätná tabuľa TK KBS

Likvidáciu gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Česko-Slovensku od stredy pripomína v Prešove aj pamätná tabuľa. Odhalili ju na budove Parku kultúry a oddychu Čierny orol. Práve tam sa 28. apríla 1950 uskutočnil neslávne známy takzvaný Prešovský sobor, ktorým bola štátnym aparátom gréckokatolícka cirkev zrušená a mala sa stať súčasťou pravoslávnej cirkvi riadenej z Moskvy. Patrón mesta Prešov biskup Pavol Peter Gojdič bol zatknutý a uväznený. Kňazi boli vysťahovaní a veriaci boli nútení zaprieť svoju cirkevnú príslušnosť. 

Zrušenie gréckokatolíckej cirkvi sa konalo v réžii komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti a malo budiť dojem, že ide o slobodné rozhodnutie kňazov a veriacich. Absolútna väčšina duchovných ako aj veriacich sa však odmietla podrobiť. Hovorí vladyka Ján Babjak, prešovský arcibiskup, metropolita: „Bolo to ťažké, samozrejme. Oni si mysleli, že naši kňazi hravo podpíšu, pretože tam boli rodiny a mnoho detí, ale práve v tom sa veľmi mýlili. A vďakabohu, že generácia našich predkov nám zanecháva nádherný odkaz, že zostali verní cirkvi, zostali verní Bohu, zostali verní Svätému Otcovi, a samozrejme aj svoju svedomiu.“
Od pokusu o zrušenie gréckokatolíckej cirkvi v stredu uplynulo 71 rokov. Odhalenie pamätnej tabule bolo plánované už minulý rok pri príležitosti okrúhleho sedemdesiateho výročia, avšak pandémia tomu zabránila. Pamätnou tabuľou sa tak symbolicky spomína na odvahu veriacich a kňazov. „V tento deň, 28. apríla, nespomíname na to, že naša cirkev bola zrušená, ale skôr na to, že naozaj bolo množstvo hrdinov za ten čas toho pogromu na našu cirkev. Nebyť ich vernosti, tak naša cirkev by možno neexistovala,“ povedal  Michal Pavlišinovič, hovorca Prešovskej eparchie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison à plusieurs étages pour deux générations, avec toit à pignon.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.