TopTip

Litovský metropolita žiada Moskvu o autonómny status

Litovský metropolita žiada Moskvu o autonómny status zdroj foto: pexels.com

Vilniuský metropolita Innokentij (Vasiljev) poprosil listom Moskovský patriarchát, aby priznal jeho eparchii nezávislý status. Pravoslávna cirkev v Litve doteraz existuje ako eparchia Ruskej pravoslávnej cirkvi a tým podlieha Moskovskému patriarchátu. Teraz si želá autonómny status podľa vzoru pravoslávnych cirkví v Lotyšsku, Estónsku a Moldavsku, ako aj ruskej cirkvi v zahraničí.

Tieto cirkvi sú nezávislé pri organizovaní svojho cirkevného života a vo svojich rozhodnutiach, ale uchovávajú si kánonické spojenie s Moskovským patriarchátom. Toto by zodpovedalo situácii pravoslávnej cirkvi v Litve, ktorá sa už teraz rozhoduje sama a nemá nijaké finančné väzby na Moskovský patriarchát, vysvetlil Innokentij. Posvätný synod Ruskej pravoslávnej cirkvi chce preskúmať túto prosbu a na tento účel zriadil príslušnú komisiu.

Litovská premiérka Ingrida Šimonytė-ová v liste ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi deklarovala vládnu podporu litovským pravoslávnym, ktorí sa chcú úplne odlúčiť od Moskovského patriarchátu. Pre otvorené podporovanie vojny na Ukrajine ruským patriarchom Kirillom majú niektorí litovskí duchovní v úmysle opustiť Ruskú pravoslávnu cirkev. Viacero kňazov poprosilo patriarchu Bartolomeja o prijatie do Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. Litovský metropolita Innokentij, ktorý jasne odsudzuje vojnu na Ukrajine, týchto kňazov suspendoval.

Litovská vláda vyjadruje svoje porozumenie a podporu týmto duchovným a všetkým litovským pravoslávnym, ktorí chcú z dôvodov svedomia opustiť Moskovský patriarchát. Litovská vláda ponúka spoluprácu pri rozbiehaní aktivít Ekumenického patriarchátu v Litve. Litovský veľvyslanec v Turecku, ktorý 18. mája doručil list litovskej premiérky patriarchovi Bartolomejovi, poukázal na to, že pravoslávie je druhou najväčšou tradičnou náboženskou komunitou v Litve. Navyše táto komunita sa rýchlo rozrastá, pretože v krajine je viac ako 50-tisíc ukrajinských vojnových utečencov.

Metropolita Innokentij kritizoval, že litovská vláda bez jeho vedomia diskutovala o osude jeho komunity. Podľa Innokentija absolútna väčšina litovských pravoslávnych ani len neuvažuje o zmene jurisdikcie. Teraz je potrebný „otvorený, úprimný a prajný dialóg“, ku ktorému je vždy ochotný. Kňazi, ktorí chceli prestúpiť do Ekumenického patriarchátu, sa vydali cestou schizmy a „vniesli zmätok do pravoslávnej komunity, a toto ohrozuje stabilitu litovskej spoločnosti“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa de varias plantas con garaje y tejado de gabletes holandés.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.