TopTip

Novinky
LUMENRODINY už pracujú na prvej úlohe

LUMENRODINY už pracujú na prvej úlohe

Pozvite kňaza z Vašej farnosti do svojej rodiny a napíšte nám, ako Vás toto stretnutie obohatilo. Tak znie prvá úloha pre rodiny, ktoré sa zapojili  do 14. ročníka projektu Rádio Lumen spája LUMENRODINY.  Úlohu pre nich pripravil kňaz Marek Iskra, ktorý je zodpovedný za pastoráciu rodín.

Otec Iskra zároveň pripravil krátky úvod do úlohy. Nechajme sa inšpirovať.

V prvej knihe Samuelovej čítame:

„Keď prišli Dávid a Abisai v noci k ľudu, našli Saula ležať a spať vo vozovej hradbe. Kopiju mal zabodnutú v zemi pri hlave, Abner a ľud spali okolo neho. Abisai povedal Dávidovi: „Boh ti dnes vydal tvojho nepriateľa do rúk. Teraz ho teda na jeden raz pribodnem kopijou k zemi, druhý raz už nebude treba.“ Ale Dávid povedal Abisaimu: „Nezabíjaj ho! Veď kto môže zdvihnúť ruku na Pánovho pomazaného a zostať nevinný?“ Dávid vzal kopiju a krčah na vodu, čo bol pri Saulovej hlave, a odišli. Nik ich nevidel, nik nič nespozoroval, nik sa neprebudil. Všetci spali, lebo na nich padol tvrdý spánok od Pána. Keď Dávid prešiel na druhú stranu a zastal zdiaľky na temene vrchu, takže bola medzi nimi veľká vzdialenosť, Dávid povedal: „Tu je kráľova kopija. Nech príde sem jeden zo sluhov a nech ju vezme. Ale Pán odplatí každému podľa jeho spravodlivosti a vernosti. Pán ťa dnes vydal do mojej ruky, ale nechcel som zdvihnúť ruku na Pánovho pomazaného.“

Dávid hovorí o Šaulovi ako o Pánovom pomazanom. V Starom zákone boli pomazanými králi, alebo kňazi či proroci. Šaul bol prvý izraelský kráľ a hoci Abisai vidí v Šaulovi iba Dávidovho nepriateľa, ktorého mu Boh vydal do jeho rúk, v očiach Dávida je Šaul vďaka pomazaniu nedotknuteľný. Preto v noci, keď na všetkých doľahol hlboký spánok od Pána stojí nad bezbranným kráľom a nevezme mu život.

Slovo „pomazaný“ sa hebrejsky povie „Mesiáš“ a po grécky „Kristus“. Toto slovo sa stáva vlastným menom Ježiša preto, lebo iba on dokonale spĺňa Božie poslanie ktoré toto meno sprevádza. Ježiš splnil mesiášsku nádej Izraela aj v zmysle svojej trojnásobnej funkcii Kňaza, Proroka a Kráľa.

Pomazanými pre službu kňaza, proroka a kráľa vo všeobecnom zmysle sú pri krste všetci pokrstení. Zvláštnou formou sú však pomazaní počas vysviacky kňazi a biskupi. Dnes sa žiaľ dosť často hovorí s istou nenávisťou o Pánových pomazaných na Slovensku – na otcov biskupov a kňazov.

V priebehu nasledujúcich týždňov pribudnú ďalšie dve úlohy, ktoré postupne pripravia naši animátori - manželia Ambrosovci a pedagogička Jana Brázdilová. Na základe vypracovania  úloh potom animátori vyberú rodiny, ktoré sa zúčastnia víkendového pobytu na Škutovkách - pri Liptovskej Osade v termíne 21.-23.06.2019.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.