TopTip

Maďarský prímas a kardinál oslavuje 70. narodeniny

Maďarský prímas a kardinál oslavuje 70. narodeniny

Patrí medzi najvyprofilovanejších cirkevných predstaviteľov v strednej a východnej Európe. V rokoch 2006 až 2016 bol predsedom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Ako teologicky vysoko vzdelaný prívrženec Benedikta XVI. bol považovaný za kandidáta na pápežský úrad. V sobotu 25. júna sa ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup Peter kardinál Erdö dožíva 70 rokov.

Katolícky prímas Maďarska oslávi svoje narodeniny aj slávnostnou bohoslužbou v ostrihomskej bazilike. Erdö je ako arcibiskup už dve desaťročia v čele hlavnej maďarskej diecézy s jej dvomi stolcami v Budapešti a Ostrihome, kedysi metropole Uhorského kráľovstva.

Ako intelektuálne aj teologicky zdatný svetský aj cirkevný právnik prináša Erdö so sebou jasné pochopenie pre štruktúry a politický kalkul. Konkordát medzi postkomunistickým Maďarskom a Svätou stolicou, ktorý dnes Cirkvi umožňuje opäť sa zapájať do širokého spektra aktivít v školstve a sociálnej oblasti, nesie aj jeho podpis.

Z hľadiska cirkevnej politiky a teológie je Erdö považovaný za „Ratzingerovca“. Tento polyglotný kardinál je predovšetkým mužom slova a vedy, nie veľkej verejnosti. Napriek tomu sa vo svojich úradoch vyjadril k mnohým spoločensky aj cirkevne relevantným témam: postkomunizmus, chamtivosť, xenofóbia, sekty.

O spoločnosti svojej maďarskej vlasti hovorí Erdö na rovinu: Komunizmus „vymazal buržoáznu slušnosť“; dobrovoľné dodržiavanie právnych noriem je veľmi nízke.

Erdö poukazuje na „väčšiu náboženskú vyprahnutosť“ v Maďarsku ako v bývalých socialistických štátoch strednej Európy. V reakcii na to kardinál opakovane zdôrazňuje dôležitosť kresťanstva ako živého náboženstva.

Ku každodennej politike sa budapeštiansky arcibiskup skôr nevyjadruje – a ak áno, tak potom je treba čítať medzi riadkami v jeho verejných prejavoch. Len pred pár dňami na kňazskej vysviacke v Budapešti sa Erdö zamyslel nad kňazskou profesiou a povedal: „Často sa nás provokatívnym spôsobom pýtajú, čo si myslíme o každej téme každodenného života, politiky či ekonomiky, alebo že prečo sa neozývame. No medzi mnohými krásnymi a dôležitými povolaniami vyniká kázanie evanjelia.“

Peter Erdö sa narodil 25. júna 1952 v Budapešti ako prvé zo šiestich detí. Počas komunistickej éry študoval právo a teológiu v Budapešti a Ríme. Keďže bol členom nábožensky založenej rodiny, komunisti mu znemožnili budovať kariéru právnika.

V 80. rokoch Erdö vyučoval teológiu v Ostrihome a na Pápežskej univerzite Gregoriana. Po páde komunizmu sa stal dekanom a neskôr rektorom Katolíckej univerzity Petra Pazmanyho v Budapešti.

V roku 1999 sa Erdö stal pomocným biskupom v Szekesfehervári a o tri roky neskôr, vo veku len 50 rokov, arcibiskupom Ostrihomu-Budapešti a prímasom Maďarska. V tom istom roku ho Ján Pavol II. prijal do kolégia kardinálov ako najmladšieho člena. V rokoch 2005 až 2015 Erdö viedol národnú biskupskú konferenciu.

Vo Vatikáne kardinál zastával rôzne funkcie vrátane sudcu na najvyššom súde, bol členom Kongregácie pre vzdelávanie a bohoslužbu a členom Pápežskej rady pre kultúru. V rokoch 2014/15 bol generálnym relátorom Svetovej biskupskej synody o manželstve a rodine.

Erdöv otec bol katolíckym Maďarom pochádzajúcim zo Sedmohradska, ktoré je dnes rumunské, pravoslávne a protestantské; jeho matka pochádzala z prihraničného územia so súčasným Slovenskom. Erdö hovorí, že dodnes sa nepatrí pýtať Východoeurópana na jeho národnosť, pretože celé stáročia bolo bežnou praxou uzatvárať manželstvá aj ponad etnické hranice. Aj dnes je dôležité, aby sme žili a mysleli ponad hranice.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa moderna de solo 6,5 metros de ancho.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.