Mal by si kresťan dávať novoročné predsavzatia? | Rádio Lumen

TopTip

Novinky
Mal by si kresťan dávať novoročné predsavzatia?

Mal by si kresťan dávať novoročné predsavzatia?

Možno ste si aj vy dali na začiatku nového roka 2018 novoročné predsavzatie. Medzi tie klasické patrí napríklad eliminácia zlozvykov ako fajčenie, či pitie alkoholu. Aké predsavzatia by si mohol dať veriaci človek? V krátkom rozhovore radí náboženský redaktor Ján Sabol:

Začiatok roka je časom, keď si mnohí ľudia dávajú predsavzatia. Je dobré, aby si aj veriaci človek stanovil takéto predsavzatia?

Na úvod by som rád poprial našim poslucháčom naozaj požehnaný celý kalendárny rok 2018. Dávať si predsavzatia býva vždy pre človeka prínosom. V minulosti v nežidovsko-kresťanskom prostredí zvykli ľudia žiť cyklicky. Všetko sa každý rok opakovalo, zo života sa stávala rutina. Aj taký impulz ako jednoduché predsavzatie môže túto životnú každodennosť rozhádzať pozitívnym smerom. Byť lepším, duchovne rásť a približovať sa tak k Bohu, to by malo myslím patriť k bežným predsavzatiam kresťana.

Aké predsavzatia v duchovnom živote by si odporúčal našim poslucháčom, aby sa aj dali splniť?

K dosiahnutiu cieľov vedie viacero ciest, najlepšie je, keď si to každý sám odkonzultuje v modlitbe s Bohom. Osobne sa mi osvedčili jednoduché predsavzatia, že budem pomáhať počas roka konkrétnej osobe, budem sa modliť za niekoho konkrétneho, prečítam si konkrétnu duchovnú literatúru, budem sa modliť konkrétne modlitby, alebo navštívim určité pútnické miesto. Ak si dám predsavzatie s jasným cieľom, jednak na to počas roka tak rýchlo nezabudnem. A potom je tu ten pozitívny efekt z dosiahnutých cieľov. Pomáha to okrem tých duchovných dobier budovať aj zdravé sebavedomie a prináša radosť.

Dal si si aj ty nejaké predsavzatie do roka 2018?

V rodine prežívame teraz ťažké obdobie. Kým sme donedávna boli na deti dvaja, teraz som ostal na mnohé veci sám. Tento nový kalendárny rok som si nedával osobitné predsavzatie, len zopakoval to, ktoré som si dal po odchode manželky, keď sa u nás začal nový cirkevný rok a potom aj náš advent, filipovka. Chcem byť teraz, keď sú deti malé, hlavne pre ne k dispozícii. Veľa sa teraz rozprávame so staršími aj o duchovných veciach, o Bohu, nebi a dejinách spásy. Všetkých nás to ťahá bližšie k Bohu, veríme, že tá ktorú milujeme a nám tu všetkým chýba, je tam s Ním v nebi.

Náboženský redaktor Rádia LUMEN Ján Sabol s rodinou na Vianoce 2017

Ak máte otázky, ktoré vás trápia v duchovnom živote, môžete ich adresovať otcovi Jánovi Sabolovi v našej duchovnej poradni na facebooku každý štvrtok od 13:00. Vo svojom živote prešiel radostnými, ale aj smutnými chvíľami. Manželka Mária sa s podporou manžela, otca Jána, rozhodla odmietnuť liečbu onkologického ochorenia, ktorá by ohrozila vtedy nenarodenú dcéru Moniku. Mária Sabolová na konci leta 2017 ťažkej chorobe podľahla. Dcéra Monika je na tomto svete svedectvom obetavej lásky svojej mamky. Otec Ján Sabol, gréckokatolícky kňaz sa popri službe vo farnosti Zvolen venuje svojim trom deťom Márii, Jankovi a Monike.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 21.08.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Aby závažné ekonomické a politické rozhodnutia slúžili na ochranu rodiny ako pokladu ľudského spoločenstva.
  • Úmysel KBS na august: Nech je prázdninový a dovolenkový oddych spojený aj s obnovou ducha v našom národe.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Za rýchle zotavenie a uzdravenie po operačnom zákroku pre novorodeniatko Adamka. Lucia s celou rodinou
  • Za zdravie a zmiernenie bolestí mojej sestry Ivety. Brat Andrej
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.