TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Manželia by mali vedieť konkrétne vyjadriť, že sú domáca cirkev

Manželia by mali vedieť konkrétne vyjadriť, že sú domáca cirkev

Juraja Králika mnohí poznáte ako predsedu eRka – hnutia kresťanských spoločenstiev detí. No poznáte aj jeho rodinu? V rozhovore s manželkou Máriou v rubrike Byť šťastnou rodinou dnes prezrádzajú aj to, čo pre nich znamená domáca cirkev, že manželstvo je služobná sviatosť a odhaľujú aj svoj vzťah k svätému pápežovi Jánovi Pavlovi II. Ponúkame vám malú ochutnávku z toho, čo pre poslucháčov Rádia Lumen povedali.

Juraj a Mária Králikovci majú spolu so svojimi dvomi malými deťmi pravidelný rodinný rytmus. Nemyslia tým však len bežné rodinné povinnosti, ktoré sú každému z nás dobre známe. „Špeciálne sú pre nás nedele, ale aj piatkové večery,“ začína vysvetľovať Juraj. „Máme ďakovné večere, kde si čítame Sväté písmo a ďakujeme za rôzne veci,“ dodáva. V praxi to vyzerá tak, že si prestrú stôl, na ktorom nechýba vianočka či víno ako symboly Božích darov, a prečítajú si každý týždeň iný žalm. Tiež sa modlia jeden za druhého, ale aj za svoje deti, ktoré majú počas rodinného  rituálu celý čas pri sebe. „Inšpirovali sme sa našimi priateľmi z Izraela – Židmi, ktorí uverili v Ježiša ako Mesiáša. Ježiš slávil šabat každý týždeň, mali vždy takúto ďakovnú večeru,“ dopĺňa Mária. Takouto modlitbou naznačujú to, že sú domáca cirkev, pretože tá by mala byť, podľa nich, konkrétne vyjadrená.

Na ďakovnú večeru sa neboja pozvať ani svojich blízkych a priateľov. Aj takto sa snažia otvoriť druhým, pretože vedia, že manželstvo je služobná sviatosť. Ale čo to vlastne znamená? „Od začiatku sme chápali manželstvo nielen ako niečo súkromné pre nás dvoch, ale manželstvom vstupujú muž a žena zjednotení do spoločnosti, medzi ostatných,“ spresňuje Juraj. Pripravovali sa na to už počas ich chodenia – organizovali rôzne víkendovky pre animátorov z eRka o vzťahoch, čistote a pohľade Jána Pavla II. na ľudskú lásku a sexualitu.

Mimochodom, Jána Pavla II. nespomínajú náhodou. Jeho učenie o rodine ich zaujalo natoľko, že sa prihlásili do trojročného formačného programu - Akadémia Karola Wojtylu. Chcú si posilniť vedomosti, kým sú ich deti menšie, aby ich mohli využiť neskôr, keď vyrastú. S teológiou tela sa stretli už skôr, Majka ju študovala najmä počas služby v Afrike, kde takmer rok pôsobila ako lekárka. „Jána Pavla máme ako spolupatróna našej rodiny. Cez neho sme objavili, ako môžeme prakticky žiť náš život v láske, v cirkvi, aj v obdobiach, keď sú ťažkosti,“ priznávajú obaja.

Rodinku Králikovcov môžete spoznať ešte lepšie. Celý rozhovor s nimi odvysielame už v piatok, 3. augusta o 14:30 hod. alebo si nalaďte reprízu, v utorok, 7. augusta o 8:30 hod. Rubriku nájdete po odvysielaní aj v našom internetovom archíve.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.