TopTip

Z domova
Manželia Kardošovci: naša nezrelosť nám takmer zničila vzťah

Manželia Kardošovci: naša nezrelosť nám takmer zničila vzťah Manželia Michal a Martina Kardošovci

Ak sa v manželstve vyskytne kríza, a to až taká, že pár zvažuje rozchod, manželom napadnú asi dve hlavné cesty: buď sa skutočne rozídu, alebo sa svoj vzťah pokúsia dať späť do poriadku. Aj v naozaj ťažkých časoch je však vďaka sviatostnému zväzku medzi mužom a ženou prítomný Boh a je schopný zasiahnuť. Dôkazov, že je to tak, existuje určite mnoho, jedným z nich sú manželia Michal a Martina Kardošovci zo Žiliny.

Príčinu svojej krízy vidia Kardošovci v tom, že do manželstva vstúpili iba so zaľúbenosťou, nie s láskou. Nefungovala im tiež vzájomná komunikácia. „Prišli starosti bežných dní a my sme zabudli na to, že náš vzťah treba budovať. Zabúdali sme si prejavovať pozornosť, starať sa o naše potreby a hovoriť o našich pocitoch,“ vraví pani Martina. Ich manželstvo preto začalo upadať. K tomu prispievali aj Michalove sarkastické poznámky, ktoré Martinu veľmi zraňovali. „Bral som to ako vtip. Keď som povedal niečo pichľavé, zdalo sa mi to vtipné. Manželka ma upozorňovala, že ju to uráža, ale nevedel som s tým prestať,“ vyznáva Michal.

Vrcholom krízy bol moment, keď Martina napísala manželovi list, že chce od neho odísť. Vtedy si Michal uvedomil, že situácia je naozaj vážna a že musí začať konať. V tom čase sa vybrali na Deň rodiny v Žiline a v súťaži sa im podarilo vyhrať pobyt v Dome prijatia pre rodiny Rodinkovo. Tam sa stretli s kňazom Romanom Sekom. Michalovi povedal, že ak nezačne niečo robiť, ich vzťah stroskotá. Po rozhovoroch a spovediach im navrhol zúčastniť sa na manželských stretnutiach v Banskej Bystrici. „Nič som o tomto podujatí nevedel, bol som zaskočený, že sa tam rozoberali veci, nad ktorými som sa predtým nezamýšľal. Dozvedel som sa veľa nových informácií nevyhnutných pre manželský život,“ opisuje začiatok reštartu Michal.

Dôležitý bol najmä čas, ktorý Kardošovci na seba v Banskej Bystrici mali. Priznávajú však, že jedna účasť na manželských stretnutiach im na obnovu vzťahu nestačila. Michal trávil veľa času  stavbou ich budúceho rodinného domu, a tak času na rozhovory bolo opäť málo. „Domov prichádzal neskoro, preto som ho už nechcela zaťažovať tým, čo som prežívala,“ spomína Martina. Vzťah nabral správnu podobu až po opakovaných účastiach na tzv. „manželákoch“. „Postupne sa to zlepšovalo. Biskup Jozef Haľko nám tam povedal, že naša cesta do neba je náš manželský partner. Vtedy som si uvedomila svoju zodpovednosť za Michala,“ hovorí Martina. Michal to vnímal podobne. „Potreboval som si uvedomiť, že na manželstve treba pracovať, nejde to samo od seba. Teóriu, ktorú sme získali na manželských stretnutiach, sme začali zapracovávať do praxe, a vtedy sa to začalo medzi nami zlepšovať.“

Život Kardošovcov sa po prekonaní útrap rapídne zmenil, aj keď problémy a zlyhania z ich života nezmizli. Príklad pekného manželstva sa napriek tomu snažia odovzdávať aj svojim deťom.

Celý rozhovor s manželmi Kardošovcami, ktorý vznikol v poradenskom centre pre rodiny Family Garden v Bratislave, nájdete v našom ARCHÍVE.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.08.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za rodiny, aby sa prostredníctvom života modlitby a vzájomnej lásky čoraz viac stávali školami pravej ľudskosti
  • Úmysel KBS na august: Aby sme na pútnických miestach našej krajiny načerpali dostatok duchovných síl na zvládanie každodenných ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.