TopTip

Novinky
Manželia Šarközyovci: Ela obrátila našu rodinu hore nohami

Manželia Šarközyovci: Ela obrátila našu rodinu hore nohami Manželia Šarközyovci rozprávali o svojej rodine v rubrike Byť šťastnou rodinou dnes

Manželia Ľubomír a Eva majú šesť detí, no ako sami hovoria, práve to šieste úplne zmenilo ich život. Ela sa narodila s Downovým syndrómom, hoci najprv to tak vôbec nevyzeralo. S Downovým syndrómom sú často spojené ďalšie zdravotné komplikácie. U Ely to bol problém so srdcom a Šarközyovci sa už pripravovali na najhoršie. Boh si však Elu k sebe nepovolal, ale naopak, používa si ju na to, aby svojou láskou zahŕňal celú rodinu.

Srdcová choroba malej Ely nebola zlúčiteľná so životom. Bola nutná operácia. Lekári ju však v takom nízkom veku nemohli vykonať. Šarközyovcom povedali, že k zákroku môžu pristúpiť, až keď bude Ela vážiť aspoň 5 kilogramov. Manželia robili všetko pre to, aby túto métu dosiahla. „Nevládala nám jesť, pol roka len spala, museli sme ju kŕmiť z fľaše a tlačiť to do nej,“ opisuje náročný boj pani Eva. Dcérka potom pribrala, no ukázalo sa, že išlo o postupné zalievanie jej tela vodou. Bolo o päť minút dvanásť. Liečba našťastie zabrala, no jej následkom Ela schudla až príliš, a tak sa začal nový boj o nové kilogramy. Hrozilo však, že srdce nápor pribúdajúcej hmotnosti nevydrží.

Ela rozdáva lásku celej veľkej rodine

Pani Eva priznáva, že po tomto všetkom ju to už položilo a rozplakala sa. Oporou jej vtedy bol manžel, ktorý všetko znášal s ňou. Zaboleli ich aj poznámky lekárov o tom, že si radšej majú užiť svoju dcéru teraz a netrápiť sa operáciami, keďže má aj tak Downov syndróm. „V súvislosti s operáciou sme však zažili veľa zázrakov. Mnoho ľudí sa za nás modlilo a myslelo na nás. Vyzeralo to na veľa medzioperácií, lebo voda jej zaplavovala pľúca. Vyzeralo to zle a nevedeli sme, či prežije. Plánovali sme aj krst priamo v nemocnici,“ spomína pán Ľubomír. Boh však na trápiacu sa rodinu nezabudol. „Nikdy sme naše deti nevážili. Kúpili sme digitálnu váhu. V deň, keď mala ísť Ela na operáciu a potrebovala vážiť aspoň 5 kíl, váha ráno ukázala presne 5000 gramov. To bolo neuveriteľné Božie poláskanie a podpora. Lekári po operácii vraveli, že ešte nezažili také rýchle zotavenie,“ opisuje hlava rodiny.

Dnes má hrdinka Ela už sedem rokov a prináša radosť a lásku celej rodine i okoliu. Za všetko hovorí oslovenie „ocko-láska“, ktoré pán Ľubomír od nej hrdo počúval počas prvých rokov jej života.

Celý príbeh rodiny Šarközyovcov, v ktorom hovoria aj o prijímaní ľudí s Downovým syndrómom spoločnosťou, nájdete v našom archíve v rubrike Byť šťastnou rodinou dnes z piatka, 13. septembra 2019.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.