TopTip

Maronitský patriarchia prosí o pomoc pre Bejrút

Maronitský patriarchia prosí o pomoc pre Bejrút Maronitský patriarcha a kardinál Bechara Boutros Rai.

Na početných kresťanských webových stránkach a blogoch sa po utorkovej explózii v bejrútskom prístave objavila výzva k modlitbe za Libanon.

Táto krajina má zásadný význam pre blízkovýchodné kresťanstvo. Kresťania majú 41-percentný podiel na obyvateľstve v tomto takmer 6-miliónovom štáte (ide o odhad z roku 2010). V Libanone sídlia patriarchovia troch východných katolíckych cirkví (maronitskej, sýrskej i arménskej).

Maronitská cirkev predstavuje najväčšiu miestnu kresťanskú komunitu. Jej patriarcha je vnímaným a rešpektovaným hovorcom kresťanského obyvateľstva. Dodnes platná konfesionalistická ústava Libanonu z roku 1920 stanovuje, že prezidentom libanonského štátu musí byť maronita.

Utorková explózia v bejrútskom prístave silno poškodila antiochijskú grécko-pravoslávnu Katedrálu svätého Juraja a sýrsko-pravoslávny Chrám svätých Petra a Pavla, no zasiahla aj niekoľko ďalších kostolov.

Maronitský patriarcha a kardinál Bechara Butros Rai apeloval v stredu na „všetky štáty sveta“, aby pomohli Bejrútu po „mysterióznej explózii“, ktorá spustošila libanonskú metropolu.

K výbuchu došlo v čase, keď libanonský štát čelí hospodárskemu a finančnému bankrotu, ktorý ho robí neschopným zvládnuť túto katastrofu. Libanonský ľud žije v chudobe a biede.

Aj Cirkev, ktorá zriadila sieť pomoci v celom Libanone, stojí pred novou veľkou výzvou, ktorú nedokáže zvládnuť sama, hoci sa plne solidarizuje so všetkými dotknutými, zdôrazňuje maronitský patriarcha.

Kardinál Rai v tejto súvislosti ďakuje všetkým štátom, ktoré prejavili ochotu pomôcť Bejrútu, a apeluje na všetky priateľské krajiny, na veľké štáty i OSN, aby poskytli pomoc, ktorá je „potrebná k záchrane mesta Bejrút“. Táto pomoc musí byť nezávislá od akýchkoľvek politických úvah, „lebo to, čo sa stalo, presahuje rámec politiky a konfliktov“.

„Potrebujeme pomoc, aby sme mohli znovu vstať. Libanon, ktorý daroval svetu abecedu, si zaslúži pomoc bratov a priateľov, aby mohol znovu vybudovať svoje hlavné mesto,“ konštatuje maronitský patriarcha a navrhuje vytvorenie pomocného fondu pre Libanon, ktorý by kontrolovala OSN.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.