TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Maronitský patriarchia prosí o pomoc pre Bejrút

Maronitský patriarchia prosí o pomoc pre Bejrút Maronitský patriarcha a kardinál Bechara Boutros Rai.

Na početných kresťanských webových stránkach a blogoch sa po utorkovej explózii v bejrútskom prístave objavila výzva k modlitbe za Libanon.

Táto krajina má zásadný význam pre blízkovýchodné kresťanstvo. Kresťania majú 41-percentný podiel na obyvateľstve v tomto takmer 6-miliónovom štáte (ide o odhad z roku 2010). V Libanone sídlia patriarchovia troch východných katolíckych cirkví (maronitskej, sýrskej i arménskej).

Maronitská cirkev predstavuje najväčšiu miestnu kresťanskú komunitu. Jej patriarcha je vnímaným a rešpektovaným hovorcom kresťanského obyvateľstva. Dodnes platná konfesionalistická ústava Libanonu z roku 1920 stanovuje, že prezidentom libanonského štátu musí byť maronita.

Utorková explózia v bejrútskom prístave silno poškodila antiochijskú grécko-pravoslávnu Katedrálu svätého Juraja a sýrsko-pravoslávny Chrám svätých Petra a Pavla, no zasiahla aj niekoľko ďalších kostolov.

Maronitský patriarcha a kardinál Bechara Butros Rai apeloval v stredu na „všetky štáty sveta“, aby pomohli Bejrútu po „mysterióznej explózii“, ktorá spustošila libanonskú metropolu.

K výbuchu došlo v čase, keď libanonský štát čelí hospodárskemu a finančnému bankrotu, ktorý ho robí neschopným zvládnuť túto katastrofu. Libanonský ľud žije v chudobe a biede.

Aj Cirkev, ktorá zriadila sieť pomoci v celom Libanone, stojí pred novou veľkou výzvou, ktorú nedokáže zvládnuť sama, hoci sa plne solidarizuje so všetkými dotknutými, zdôrazňuje maronitský patriarcha.

Kardinál Rai v tejto súvislosti ďakuje všetkým štátom, ktoré prejavili ochotu pomôcť Bejrútu, a apeluje na všetky priateľské krajiny, na veľké štáty i OSN, aby poskytli pomoc, ktorá je „potrebná k záchrane mesta Bejrút“. Táto pomoc musí byť nezávislá od akýchkoľvek politických úvah, „lebo to, čo sa stalo, presahuje rámec politiky a konfliktov“.

„Potrebujeme pomoc, aby sme mohli znovu vstať. Libanon, ktorý daroval svetu abecedu, si zaslúži pomoc bratov a priateľov, aby mohol znovu vybudovať svoje hlavné mesto,“ konštatuje maronitský patriarcha a navrhuje vytvorenie pomocného fondu pre Libanon, ktorý by kontrolovala OSN.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.