TopTip

Martin Šajgalík: Rok, v ktorom som odpracoval stovky hodín z domu

Martin Šajgalík: Rok, v ktorom som odpracoval stovky hodín z domu Martin Šajgalík, programový riaditeľ Rádia LUMEN

Uplynulý rok väčšina zamestnancov Rádia LUMEN pracovala aj z domu. Naučili sme sa to už v roku 2020. O svojej kancelárii v pohybe hovorí náš programový riaditeľ.

Zharmonizovanie fungovania školy a práce z domu u Martina Šajgalíka prešlo postupným procesom zvykania si. Postupným preto, lebo jednotlivé zložky domáceho vyučovania či práce z domu pribúdali jedna za druhou a nie naraz, ako to bolo v iných domácnostiach.

Viem, že v mojom okolí sú rodiny, kde zo dňa na deň zostali z domu pracovať obaja rodičia, a to ešte popri tom museli zorganizovať a zariadiť online vyučovanie pre tri deti súčasne, všetko v tej istej domácnosti. Klobúk dole pred takými, ktorí boli postavení pred túto výzvu a museli ju zvládnuť. Tohto sme my boli, našťastie, uchránení.

Vypuknutie pandémie na Slovensku, prvý lockdown, online vyučovanie a práca home-office prišli do rodiny v tom najlepšom možnom období na hľadanie spôsobov organizácie online vyučovania a starostlivosti o deti doma.

Moja manželka mala pred sebou ešte posledné týždne končiacej sa rodičovskej dovolenky.

Keďže v tom čase ešte nemala svoje pracovné povinnosti, mohla sa naplno venovať domácnosti, deťom a zabezpečeniu online vyučovania pre našu dcéru a ja som sa zasa mohol naplno vo vedľajšej izbe venovať organizácii redakcie, plánovaniu vysielania, rozdeľovaniu služieb a podobne.

Zvykanie si na nový režim domáceho fungovania po častiach prirovnáva vchádzaniu do studenej vody najprv po členky, potom po kolená, neskôr po pás až k momentálnemu bezproblémovému plávaniu.

Postupne sme si našli spôsoby, prostriedky a miesta, ktoré nám vyhovovali. Až keď sme sa zabehli do tohto prvého domáceho fungovania a vychodili si svoje pravidelné chodníčky, potom pribudla ďalšia zložka, že aj manželka začala pracovať. To už ale vtedy nebol problém. Z predchádzajúceho obdobia sme už každý jeden vedeli, čo a ako robiť, aby sme vyučovanie a prácu zladili dokopy, navzájom sa nerušili a pritom každý mali svoje zázemie a vybavenie, ktoré na online hodiny či home-office treba. 

Svoju oficiálnu domácu kanceláriu nemá a z praktických dôvodov ani neplánuje zriadiť. Za svoju kanceláriu totiž považuje svoj notebook a s úsmevom dodáva, že tých špeciálne vyhradených miest na prácu má doma hneď niekoľko, v každej miestnosti jedno.

Nosím ho so sebou v taške na pleci všade, kam idem. A tým pádom viem mať kanceláriu naozaj kdekoľvek: vo vlaku, v kaviarni, na lavičke v parku, doma v kuchyni či v obývačke. Všade tam, kde sa viem usadiť a položiť si počítač na kolená.

Hlavne na začiatku pandémie, keď sme boli všetci piati doma a zvykali sme si, bolo súčasťou mojej práce neustále rotovanie po jednotlivých pracovných stanoviskách nášho bytu, a to podľa toho, či išli deti práve v tej chvíli jesť do kuchyne alebo naopak hrať sa do izby. Keď bolo treba uvoľniť jedno miesto, presunul som sa na iné do vedľajšej miestnosti.

Napriek tomu riadenie redakcie a rozhlasového programu z domu sa podľa jeho slov dá.

Tam, kde je vôľa alebo nevyhnutná potreba, tak vždy vieme nájsť spôsoby, ako zabezpečiť jednotlivé úlohy a povinnosti, aj keď je to inými - alternatívnymi spôsobmi.

Bolo nutné vysporiadať sa s alternatívou riadenia redakcie z domu. Ešte dlho bude spomínať na nepredvídateľné úsmevné situácie, ktorým sa nedalo zabrániť napriek rôznym manažérskym zručnostiam.

V takýchto dôležitých pracovných momentoch sa mi nestala žiadna príhoda podobná tým zo zahraničia (pozn. BBC alebo ČT24), že by sa mi počas videokonferencie prišlo niektoré z detí pýtať na záchod. Ale je zasa pravda, že najmladší a najzvedavejší syn už prišiel pozdraviť niekoľkých kolegov či pracovných partnerov počas rôznych videotelefonátov.

Za najväčšie úskalie práce z domu teda nepovažuje deti, ale zdĺhavosť a nepraktické možnosti technologicky sprostredkovanej komunikácie.

Predsa len, napísať mail, či poslať správu cez messenger trvá dlhšie, ako keď si informáciu vymeníme ústne od stola k stolu v jednej miestnosti. Pri tomto fungovaní neraz môžu vzniknúť komunikačné šumy, ktoré spôsobujú potom rôzne nedorozumenia. Ale toto nie je len otázkou riadenia redakcie či rozhlasového programu. Pri komunikácii na diaľku v akejkoľvek oblasti je oveľa väčšie riziko vzniku nejakého nepochopenia či chybnej interpretácie. 

Martin Šajgalík, programový riaditeľ, našim poslucháčom z programovej štruktúry Rádia LUMEN odporúča:

Niektoré pútavé tituly z nášho sviatočného programu už máme za sebou, ale v archíve sa môžete vrátiť k putovaniu za Slovenským Betlehemom či k voňavej relácii Martina Ďurča, ktorú sme odvysielali na Božie narodenie popoludní.

Ešte stále nám však zostávajú ďalšie mimoriadne relácie, ktoré odvysielame na prelome rokov či na slávnosť Zjavenia Pána.

Keďže aj v rozhovore sme trochu sumarizovali fungovanie za uplynulé obdobie, rád by som ako prvý tip odporučil aj z nášho vysielania koncoročné sumáre na Silvestra: o 17:30 spravodajský súhrn roka v Infolumene, o 20:00 rekapitulácia významných momentov z vysielania počas roka 2021 a následne o 21:30 aj zhrnutie zákulisného diania v rádiu v rámci špeciálneho vydania informačníka Čo nového v LUMEN-e? Druhým tipom je novoročná relácia s rozprávkami Maroša Madačova, ktorú odvysielame 1.1. o 14:00. A do tretice dávam do pozornosti aj kolednícke pásmo Nesiem vám noviny o 11:00 v programe na 6.1.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.