TopTip

Materiálne potreby verzus duchovné potreby

Materiálne potreby verzus duchovné potreby Ilustračná fotografia. Zdroj: Bratislavské noviny

 

Mnohí sa ani nenazdali a už sme v polovici novembra. Už len niečo vyše mesiaca nás delí od obdobia, v ktorom vrcholia bezprostredné prípravy na Vianoce. Aj napriek viacerým obmedzeniam, ktoré sprevádzajú našu niekoľkomesačnú situáciu s pandémiou Covid-19, zásobovanie a obchody zostávajú stále otvorené.

Kto slávi Vianoce materiálne, tomu v tomto roku azda ani nebude nič chýbať, až na návštevy známych a rodiny. Hluché miesta počas dní oddychu a voľna môže takýto človek zaplniť pobytom na čerstvom vzduchu alebo pred obrazovkou televízie, monitora, tabletu alebo mobilu.

Kto však trávi sviatky Vianoc duchovne a chce sa na patrične pripraviť, má na Slovensku smolu. Aj napriek dvom kolám masových testov kostoly zostávajú otvorené iba pre šiestich ľudí. S chodením do kostola je to však veľmi podobné, ako keď sa človek stretne s milovanou osobou skutočne, alebo len cez vysielanie televízie. Človek pred televíznou kamerou nedostáva žiadnu spätnú väzbu. Sú tam len veľmi obmedzené možnosti na efektívny dialóg.

Prežívanie duchovných potrieb a praktizovanie náboženstva je však vždy o dialógu, nejde tu len o konzumáciu obsahu. Hoci nám kultúra a umenie môžu sprostredkovať umelecký zážitok, prinútiť svojím stvárnením či nastavením zrkadla na aktuálne témy zamyslieť sa nad svojím pohľadom na svet, nikdy tam nedochádza k takej miere interakcie, k akej dochádza v kostoloch.

V týchto dňoch nečelíme už neznámej chorobe, o ktorej nákazlivosti a prevencii pred ňou nevieme nič. Vďaka kombinácii výraznejšieho uzatvorenia krajiny a masového testovania sa na Slovensku tiež už podarilo zastaviť exponenciálny nárast aktívnych prípadov, ktoré zachytili citlivejšie PCR testy. To by malo naznačovať, že by už vo veľkej miere mali byť zachytené osoby, ktoré šírili nákazu bez toho, aby ich vedeli dohľadať pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Okrem toho máme na Slovensku k dispozícii aj miesta s bezplatnými antigénovými testami a nový plán odborníkov pre pravidelné testy najdôležitejších a najzraniteľnejších miest.

Keď vezmeme v úvahu skutočnosť, že ľudia sa v nákupných centrách zdržia pol hodinu až hodinu a pritom každý z nich prejde väčšiu časť obchodu. Viacerí ľudia sa chytia tých istých vecí a nie vždy si pred tým umyjú ruky. Navyše do potravín a drogérie môžu ísť aj ľudia bez certifikátu. Riziko šírenia nákazy v obchodoch sa tak zdá byť vyššie než na bohoslužbách v kostoloch, ktoré dodržiavajú platné hygienické nariadenia dezinfekcie a správania sa. Do kostolov môžu ísť teraz len ľudia s negatívnym potvrdením a nezdržia sa tam dlhšie než pri nákupe.

Je preto ťažko pochopiteľné, prečo pre kostoly teraz už neplatia aspoň také pravidlá ako pre prevádzky, obchody a služby. Pri jednej osobe na 15m2, okrem deti do 14 rokov v sprievode dospelej osoby, by sa do väčších kostolov dostalo podstatne viac ľudí ako šesť. Takých, ktorí majú okrem materiálnych aj svoje duchovné potreby.

Je to pre Slovensko paradox, že európska krajina s jedným z najvyšších podielov kresťanov v Európe, má jedny z najprísnejších pravidiel pre slávenie bohoslužieb. A to napriek úspechom, ktoré sme v tomto ďalšom kole pandémie opäť zaznamenali.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.