TopTip

Mier tu nie je možný bez zbraní

Mier tu nie je možný bez zbraní zdroj foto: pexels.com

Pri ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine naráža bezpodmienečný pacifizmus na neprekonateľné hranice. Momentálne možno vojnu Vladimíra Putina zastaviť len zbraňami.

Toto bolo jedno z kľúčových vyjadrení panelovej diskusie s dlhoročnou korešpondentkou ORF v Moskve Susanne Schollovou a s odborníkom na východné cirkvi profesorom Thomasom Némethom v rámci „Dlhej noci kostolov“ vo viedenskom dominikánskom kláštore.

Obaja varovali pred následkami, keď sa nepodarí zastaviť Putina, ktorý už dlhšiu dobu žije v iracionálnom paralelnom svete, ako sa vyjadrila Schollová. Profesor Németh hovoril o etickej povinnosti  podporovať brániacu sa Ukrajinu dodávkami zbraní.

Podľa Schollovej vyjednávanie s Putinom je momentálne úplne nezmyselné. Je presvedčená, že tu nič nezmôže ani pápež.

V tejto súvislosti profesor Németh zopakoval svoj kritický pohľad na vatikánsku diplomaciu. Podľa neho vo Vatikáne nerozlišujú dostatočne medzi obeťami a páchateľmi . „Kríž páchateľa“ a „kríž obete“ sa nedajú tak ľahko spojiť. Zmierenie je potrebné, ale ešte naň nenastal čas. V prvom rade treba ukončiť násilie. „Čo sa týka násilia, treba sa zamerať na pohľad obete,“ varoval Németh.

V tejto súvislosti profesor Németh poukázal na príslušné vyjadrenia Sviatoslava Ševčuka, vrchného arcibiskupa Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorej kňazom je aj profesor Németh. Aj pápež František by mal zaujať jasnejšie stanovisko proti tejto nespravodlivosti.

Ako ďalej povedala Susanne Schollová, Putin sa veľmi bojí ukrajinského demokratického hnutia a jeho preliatia do Ruska. Pred 20 rokmi Putin označil rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia. Veľké Rusko s prezidentom Putinom, ktorý nahradí cára Petra Veľkého, je nemysliteľné bez Ukrajiny.

Schollová a Németh kritizovali moskovského patriarchu Kirilla, ktorý ideologicky ospravedlňuje Putinovu vojnu. Podľa Németha Kirillove „fantázie“ nemajú nič spoločné s evanjeliom. Blízkosť či spolupráca vedenia Ruskej pravoslávnej cirkvi so štátnou mocou nie je žiadnou novinkou, dodala Schollová. To existovalo už v sovietskych časoch a pokračovalo aj potom, najmä v osobe Kirilla. Aj Kirill pracoval pre tajnú službu a osobne sa veľmi obohatil.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar para una familia de 4-5 miembros adecuada para una parcela estrecha.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.