TopTip

Miestni katolíci sa sťažujú na srílanský protiteroristický zákon

Miestni katolíci sa sťažujú na srílanský protiteroristický zákon zdroj foto: pexels.com

Srílanskí katolícki kňazi, rehoľníci a aktivisti za ľudské práva žiadajú petíciou tamojší Najvyšší súd, aby zrušil protiteroristický zákon. Srílančania sú už vyše 40 rokov „terorizovaný“ týmto zákonom, povedal katolícky aktivista za ľudské práva Ruki Fernando pre ázijskú tlačovú službu Ucanews. Vládou navrhované zmeny „sa nejavia zaručovať práva, dôstojnosť a blahobyt ľudí na Srí Lanke, ale ide skôr o pokus zastieraním a zmierňovaním upokojiť Európsku úniu,“ povedal Fernando.

Pretože „tento drakonický zákon vážne porušuje medzinárodné štandardy ľudských práv“, môže viesť k strate GSP-Plus-privilégií, ktoré zaručujú srílanským výrobkom bezcolný prístup na trh Európskej únie. „Bola by to obrovská rana pre ekonomiku, ktorá je už aj teraz v kríze,“ povedal Fernando, ktorý je poradcom Komisie pre spravodlivosť, mier a ochranu stvorenia Zväzu katolíckych rádov na Srí Lanke.

Európska únia je po Číne druhým najväčším obchodným partnerom Srí Lanky. Viac ako 40 rokov starý zákon umožňuje úradom celé roky bez zatykača zadržiavať podozrivých, ďalej vynucovať priznanie mučením a obmedzovať práva zadržaných osôb na kauciu.

Už predminulý týždeň opoziční politici, náboženskí vodcovia a ľudskoprávne organizácie spustili celoštátnu podpisovú kampaň za zrušenie zákona. Podpisová kampaň nesie názov: „Spravodlivosť pre všetkých.“ Medzi prvými signatármi bol kardinál Malcolm Ranjith, arcibiskup Colomba.

Počas občianskej vojny na Srí Lanke (1983 – 2009) a po nej medzi zadržiavanými na základe tohto zákona prevládali Tamilovia. Od teroristických útokov na tri katolícke kostoly a tri luxusné hotely v Kolombe počas Veľkonočnej nedele v roku 2019 tvoria väčšinu zadržiavaných moslimovia. Protiteroristický zákon sa využíva aj proti aktivistom za ľudské práva, proti katolíkom, pracovníkom médií, právnikom a predstaviteľom opozície.

GSP-Plus-systém ponúka vývozcom lepší prístup na trh Európskej únie. Krajiny, ktoré chcú profitovať z tohto program Európskej únie, musia implementovať 27 medzinárodných zmlúv o ľudských právach, pracovných právach, dobrej správe verejných financií a ochrane životného prostredia.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Small 5-room house with a garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.