TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Mimo Cirkvi niet spásy

Mimo Cirkvi niet spásy

Extra ecclesiam nulla salus = mimo Cirkvi niet spásy. Tento výrok v miernej úprave pochádza od svätého Cypriána (salus extra ecclesiam non est: Ep.  73,21,2).

Tento výrok predstavuje reakciu na situáciu, keď kresťania pod vplyvom heréz odchádzali zo spoločenstva Cirkvi a hľadali údajne dokonalejšiu formu kresťanstva. Vytrhnúť tento výrok z historického kontextu a vyvodiť z neho teóriu o zatratení nekatolíkov a nepokrstených znamená nepochopiť ho.

Pravdou je, že putujúca Cirkev je nevyhnutne potrebná pre spásu, ale tí, čo bez vlastnej viny nepoznajú Kristovo evanjelium a jeho Cirkev, ale s úprimným srdcom hľadajú Boha a pod vplyvom milosti sa snažia skutkami plniť jeho vôľu, poznanú hlasom svedomia, môžu dosiahnuť večnú spásu.

Druhý vatikánsky koncil, dogmatická konštitúcia o Cirkvi Lumen gentium (kap. 16):

„Lebo tí, ktorí bez vlastnej viny nepoznajú Kristovo evanjelium a jeho Cirkev, ale s úprimným srdcom hľadajú Boha a pod vplyvom milosti sa snažia skutkami plniť jeho vôľu, poznávanú hlasom svedomia, môžu dosiahnuť večnú spásu. Božia prozreteľnosť neodopiera prostriedky potrebné na spásu ani tým, ktorí bez vlastnej viny ešte neprišli k jasnému poznaniu Boha a usilujú sa, nie bez Božej milosti, správne žiť.“  

Porov. tiež Katechizmus Katolíckej cirkvi, paragrafy 847 a 848.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 05.04.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.