TopTip


Minoriti si 9. augusta pripomínajú výročie dvoch mučeníkov

Minoriti si 9. augusta pripomínajú výročie dvoch mučeníkov

V piatok 9. augusta si bratia minoriti pripomínajú výročie mučeníckej smrti dvoch spolubratov, Michala Tomaszka a Zbigniewa Strzalkowského. Obaja mučeníci sa narodili v Poľsku, vstúpili do rehole minoritov a krátko po kňazskej vysviacke odišli pôsobiť do Peru, kde vysoko v Andách, v mestečku Pariacoto obetavo slúžili domorodému obyvateľstvu. Ich pôsobenie nebolo obmedzené len na duchovnú službu. Venovali sa i charitatívnej, osvetovej a vzdelávacej činnosti. 

Práca misionárov prekážala členom marxistického teroristického hnutia Sendero luminoso, ktoré chcelo pomocou revolúcie získať moc v krajine. V auguste v roku 1991 teroristi vyhlásili, že ako odpoveď na misionársku činnosť budú v diecéze, v ktorej pôsobili poľskí minoriti, každý týždeň vraždiť jedného katolíckeho kňaza. Zbigniew a Michal sa napriek hroziacemu prenasledovaniu a varovaniu miestneho biskupa rozhodli ostať s ľuďmi, ktorým slúžili. Zajatí boli 9. augusta 1991 po večernej sv. omši. V krátkom improvizovanom súdnom procese ich teroristi odsúdili na smrť zastrelením. Vyviezli ich za mesto a rozsudok ihneď vykonali. Spolu s nimi bol zastrelený aj starosta mesta Pariacoto.

V roku 1995 povolila Svätá stolica otvoriť kánonický proces ich blahorečenia. Začiatkom roku 2015 boli obaja povýšení na oltár. Mnohé cirkevné spoločenstvá vzápätí požiadali o ich relikvie. V priebehu niekoľkých rokov sa ľudia na všetkých kontinentoch začali spájať v modlitbe ruženca pri relikviách mučeníkov z Pariacoto a vzniklo tak celosvetové hnutie, ktoré sa nazýva Modlitebná krížová výprava proti terorizmu. Samotný pápež František mnohých prekvapil, keď v roku 2016 počas Svetových dní mládeže v Krakove spontánne zamieril do minoritského kostola, aby si tam uctil krvou zmáčané košele, ktoré mali mučeníci oblečené v čase popravy.

Na Slovensku si relikvie mučeníkov z Pariacoto môžu veriaci uctiť vo všetkých minoritských kostoloch. Okrem toho sú uctievané aj vo Farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave, vo Farnosti Najsvätejšej Trojice v Rade a v kláštore školských sestier sv. Františka v Brezne. Kaplnka školských sestier v Brezne je zatiaľ na Slovensku jediným posvätným miestom, ktoré je zasvätené týmto dvom mučeníkom.

zdroj: TK KBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.