TopTip

Mjanmarská armáda podpálila katolícky kostol

Mjanmarská armáda podpálila katolícky kostol zdroj foto: pexels.com

Ďalší katolícky kostol zničili jednotky vojenskej junty v štáte Kajah na východe Mjanmarska. Ako informovala ázijská spravodajská služba Ucanews vo štvrtok, v Dognechu, diecéza Loikaw, armáda podpálila farský kostol a niekoľko ďalších domov. Podľa cirkevných zdrojov sa vojaci utáborili v kostole a potom ho pri odchode z oblasti podpálili. Len pred pár dňami vyzvala Konferencia katolíckych biskupov Mjanmarska strany konfliktu, aby ušetrili miesta pre bohoslužby, nemocnice a školy.

Od vypuknutia konfliktu medzi armádou a milíciami Karenských národných obranných síl v máji 2021 bolo najmenej deväť katolíckych kostolov v diecéze Loikaw zasiahnutých delostreleckou paľbou a náletmi mjanmarskej armády. Jedným z najvážnejších útokov bolo pred rokom ostreľovanie kostola neďaleko Loikaw, pri ktorom zahynuli štyria katolíci.

Kostoly a cirkevné inštitúcie sú vždy terčom vojenských útokov aj v prevažne kresťanskom Čine. Čin na hraniciach s Indiou je jediným štátom v Mjanmarsku s väčšinovým kresťanským obyvateľstvom. V Kajahu kresťania predstavujú viac ako 40 percent obyvateľov. V Čine, Kajahu a Sagaingu sú vysídlené desaťtisíce ľudí. Od februárového prevratu v roku 2021 jednotky vojenskej junty zabili viac ako 1900 ľudí vrátane viac ako 100 detí; viac ako 14-tisíc ľudí uväznili.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Pequeña casa con tejado de gabletes y garaje.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.