TopTip

Mladí v Kostole sv. Ruprechta vo Viedni unikli atentátnikovi

Mladí v Kostole sv. Ruprechta vo Viedni unikli atentátnikovi

Počas teroristického útoku 2. novembra večer v centre Viedne uniklo útočníkovi aj 17 mladých ľudí v Kostole sv. Ruprechta. Pre Kathpress to potvrdil hovorca viedenskej arcidiecézy Michael Prüller. Sedemnásti mladí sa zhromaždili v kostole, aby sa pomodlili, keď začuli na ulici výstrely. Ako Prüller uviedol, boli natoľko duchaprítomní, že zavreli predné dvere a zhasli svetlá. Mladí zostali v tmavom kostole asi do 2:30. Až potom dali policajti znamenie a mladí ľudia mohli ísť domov.

Ako povedal Prüller, podľa doterajších výsledkov vyšetrovania existujú náznaky, že kostol bol rozhodne terčom atentátnika. Úrady však neposkytli žiadne podrobné informácie v tomto smere. Atentátnika zastrelili policajné sily o 20:09, iba pár metrov od kostola na Ruprechtsplatz po tom, čo zabil štyroch okoloidúcich.

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer nariadil celonárodné posilnenie ochrany kostolov a náboženských inštitúcií a zdôvodnil to požiadavkami bezpečnostnej politiky. Nachádzame sa v „mimoriadne citlivej fáze“ po teroristickom útoku, ktorý by mohol vzbudiť snahu zopakovať takýto plán, uviedol Nehammer. Minister vnútra oznámil, že bude posilnená prítomnosť policajných zložiek pred kostolmi, synagógami a na ďalších náboženských miestach. Príslušné kroky už iniciovali policajné riaditeľstvá jednotlivých spolkových krajín a Úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu, o čom informovala jednotlivé cirkvi a náboženské spoločnosti ministerka kultúry Susanne Raab.

Vo Viedni už bola posilnená prítomnosť policajtov pri Dóme sv. Štefana, a tiež pred arcibiskupským palácom. Ako uviedol Prüller, viedenská arcidiecéza je v neustálom kontakte s políciou a pripravuje zoznam kostolov a ďalších cirkevných inštitúcií, ktoré majú byť chránené policajnými zložkami.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.