TopTip

Moskovský patriarcha nepricestuje do Kazachstanu

Moskovský patriarcha nepricestuje do Kazachstanu zdroj foto: pexels.com

Ruský pravoslávny patriarcha Kirill sa nezúčastní na Svetovom kongrese náboženstiev v polovici septembra v Kazachstane. Toto vyhlásil v stredu večer podľa štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti vedúci Oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu metropolita Antonij (Sevrjuk).

František pricestuje v polovici septembra do Kazachstanu

Znamená to, že pri tejto medzináboženskej konferencii nedôjde k stretnutiu pápeža Františka s hlavou Ruskej pravoslávnej cirkvi, o ktorom sa špekuluje už celé týždne. Pápež pobudne v Kazachstane od 13. do 15. septembra, aby sa zúčastnil hlavne na Siedmom kongrese vodcov svetových a tradičných náboženstiev v Nur-Sultane.

Metropolita Antonij oznámil, že Moskovský patriarchát oceňuje iniciatívy Kazachstanu k rozvoju medzináboženského dialógu a bude zastúpený aj oficiálnou delegáciou na kongrese 14. až 15. septembra. Samotný patriarcha Kirill sa však nezúčastní. „Preto nie je plánované stretnutie s pápežom Františkom v Kazachstane.“

Žiadne stretnutie „na okraji“ iného podujatia

Podľa „ministra zahraničia“ Moskovského patriarchátu stretnutie pápeža a patriarchu sa pre svoj mimoriadny význam nemôže uskutočniť „na okraji“ iného podujatia – „aj keď ide o také významné podujatie, akým je kongres lídrov svetových a tradičných náboženstiev,“ dodal metropolita Antonij.

Dodnes nedošlo k žiadnym oficiálnym kontaktom ohľadom stretnutia Františka a Kirilla v Kazachstane, citovala metropolitu agentúra RIA Novosti. Stretnutie Kirilla a Františka treba pripraviť „mimoriadne starostlivo“, treba dohodnúť program a vopred premyslieť výsledné vyhlásenie.

Moskva sa stretla s nunciom

Internetová stránka Moskovského patriarchátu medzitým informovala, že v stredu sa uskutočnilo stretnutie metropolitu Antonia s pápežským nunciom v Rusku, arcibiskupom Giovannim D'Agnellom. Ako sa uvádza v krátkom komuniké, boli prediskutované „otázky spoločného záujmu“.

Podľa oficiálnych informácií Antonij v stredu hovoril aj s astanským metropolitom Alexandrom (Mogilevom), ktorému podlieha Kazachstan.

Odrieknuté stretnutie s Kirillom

Už mesiace sa špekuluje o možnom stretnutí pápeža s moskovským patriarchom. Už pred začiatkom ukrajinskej vojny sa po prvom stretnutí na Kube v roku 2016 hovorilo o opätovnom nájdení neutrálneho miesta na stretnutie. Medzitým to vyzeralo tak, že takéto stretnutie by sa mohlo uskutočniť v rámci pápežskej cesty do Libanonu v polovici júna tohto roka. Tieto plány však stroskotali, Vatikán ich odriekol.

Stretnutie by bolo „do značnej miery nepochopené“, povedal začiatkom mája kardinál Kurt Koch, vatikánsky minister pre ekumenizmus. Patriarcha Kirill je od začiatku ruskej útočnej vojny proti Ukrajine pod medzinárodnou kritikou, pretože tento útok niekoľkokrát verejne ospravedlňoval a nábožensky legitimoval.  

Minister zahraničných vecí Moskovského patriarchátu navštívil Rím

Metropolitovi Antonijovi pápež František poskytol audienciu vo Vatikáne 5. augusta. Počas svojho pobytu v Ríme sa metropolita stretol aj s vatikánskym ministrom zahraničných vecí, arcibiskupom Paulom Gallagherom. O obsahu ich stretnutie vtedy nebolo zverejnené nič bližšie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de casa tipo bungalow con tejado a cuatro aguas y terraza cubierta.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.