TopTip

Zo zahraničia
Moskva by sa mala inšpirovať Vatikánom

Moskva by sa mala inšpirovať Vatikánom Stretnutie rímskeho pápeža Františka a moskovského patriarchu Kirilla v Havane 2016.

Otázky bioetiky, ktoré zahŕňajú problém reprodukčných technológií, klonovanie a eutanáziu, sa stali spoločným priestorom, kde katolíci a pravoslávni budú jednotne brániť ľudský život v súlade s kresťanskými hodnotami. Tento zámer osobitne zdôrazňuje spoločná Havanská deklarácia z roku 2016.

Ruský kňaz Alexander Abramov vyzval, aby sa pravoslávna cirkev v otázkach bioetiky pridržiavala vatikánskych dokumentov. Koncom januára vystúpil v Moskve na 27. ročníku konferencie s názvom „Medzinárodné vianočné vzdelávacie čítania.“ Jeho príspevok mal názov: „Pálčivé otázky bioetiky a vývoja prírodných vied: pohľad Vatikánu.“

„Na rozdiel od nás pravoslávnych, katolíci pomenúvajú veci komplexne a k problémom bioetiky majú vypracovaný jasný kódex pravidiel,“ cituje ruského duchovného náboženský informačný portál Blagovest-info. Otec Abramov dodal, že tento fakt neuberá na význame dokumentu „Základy sociálnej koncepcie“, ktorý Ruská pravoslávna cirkev prijala ešte v roku 2000. No reprodukčné technológie sa vyvíjajú tak rýchlo, že Ruská cirkev má problém reagovať pohotovo.

V Rusku rastie dopyt po náhradnom materstve, ktoré je v krajine povolené a propagujú ho mnohé hviezdy ruského šoubiznisu. Podľa kňaza Abramova ide o výnosný obchod. Ruská spoločnosť pokladá vynosenie dieťaťa cudzou matkou za kontroverzné. Pre mnohých ľudí ide o možnosť riešenia problému s neplodnosťou a za týmto účelom prichádzajú do Ruska z rôznych končín sveta. Rusky zas podstupujú rolu náhradnej matky s vidinou zárobku.

Abramov zdôrazňuje, že napriek skutočnosti, že vo väčšine európskych krajín je náhradné materstvo zakázané, západná spoločnosť aktívne vyjadruje protesty proti liberalizácii zákonov o rodine a väčšina protestov prebieha pod záštitou Katolíckej cirkvi.

„Katolíci sú skutoční profesionáli v organizovaní spoločenského protestu čo sa týka podobných záležitostí,“ povedal otec Abramov na konferencii. Ako príklad uviedol Francúzsko, kde sa v októbri 2019 konali masové demonštrácie proti adopcii detí pármi rovnakého pohlavia a tiež proti možnosti vynosenia dieťaťa pre ženy bez partnera.

Ruský kňaz pripomenul niekoľko dokumentov Vatikánu, medzi nimi aj Dignitas Personae z roku 2009, ktorý potvrdzuje hodnotu ľudského života od okamihu počatia. Abramov ho považuje za dokument s „tvrdou a spravodlivou lexikou“ a s väčším počtom „jednoznačných nie“ v porovnaní s dokumentmi Pravoslávnej cirkvi.

Otec Abramov citoval slová pápeža Benedikta XVI., že: „za každým „nie“ stojí úsilie rozlíšiť dobro od zla. Toto úsilie skrýva veľké tajomstvo neodňateľnej dôstojnosti a neodcudziteľnej hodnoty každého človeka.“ Ruský kňaz pripomenul Havanské stretnutie pápeža Františka s patriarchom Kirillom a podpísanie deklarácie, v ktorej bola téma bioetiky uznaná za oblasť vzájomnej spolupráce.

„V tejto téme zaujímame jednotnú pozíciu. Tu nemáme o čom viesť spory. Ak využijeme možnosť inšpirácie dokumentmi, ktoré majú vo Vatikáne nosný význam, budeme účinne spolupracovať na ochrane ľudského života,“ povedal ruský kňaz na konferencii. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.