TopTip

Možnosť urobiť dobrý skutok je milosť. Nepremárnime ju!

Možnosť urobiť dobrý skutok je milosť. Nepremárnime ju! Zuzana Szakácsová (vpravo) vedľa ukrajinskej rodiny s novým domovom u nášho poslucháča

V piatok 4. marca strávila Zuzana Szakácsová, konateľka Rádia LUMEN, deň na našej východnej hranici. Zažila tam (ne)jeden výnimočný okamih. Prečítajte si jej reflexiu nad udalosťami aktuálnych dní.

Keď sme odchádzali minulý týždeň na ukrajinskú hranicu, zatelefonoval mi jeden milý pán, ktorý často podporuje Rádio LUMEN a jeho dobročinné aktivity. Poprosil ma, že ak nájdeme nejakú rodinu, ktorá bude nutne potrebovať ubytovanie, tak by ju radi prijali k sebe domov. Ten pán je Jozef Zúbek z Kmeťova, ktorý má sám tri deti, no veľkú ochotu pomáhať.

S tímom Rádia LUMEN sme sa dostali na hraničný prechod Veľké Slemence. S ľútosťou i obdivom sme sa pozerali na prichádzajúce ukrajinské matky s deťmi. Aj tu fungovali veľmi dobre dobrovoľníci na čele so Slovenskou katolíckou charitou, miestnym farským aj obecným úradom. Utečencov sústreďovali v základnej škole, odkiaľ ich v určitých časoch odvážal autobusom do Košíc na stanicu Slovenský červený kríž. Akurát bol ten čas. Chceli sme niektorú z tých ukrajinských žien s deťmi poprosiť o rozhovor. Hrnuli sa do autobusu. Dve ženy s dvomi deťmi prišli len pred chvíľou. Lícami im stekali slzy. Jeden muž, Slovák, mi podal peniaze, aby som im ich dala do ruky. Jemu to bolo nepríjemné. Pozrela som na neho a urobila som, čo chcel. Ženy – matka a dcéra - stáli a boli zúfalé. Deti – približne trojročné dievčatko a śedem ročný chlapec sa pozerali do zeme. Pýtam sa ich, či majú kam ísť. Krútili hlavou, že nie. Nemajú tu nikoho a ani nemajú nič so sebou. Veci, peniaze, nič, len malé ruksačiky. Prišli zo Záporožia. Áno, s tým preplneným vlakom, ktorý išiel 4 dni so zatemnenými oknami a v ktorom sa vyhadzovali von oknom kufre, aby sa zmestili ďalší ľudia.

Vedela som, že toto je tá rodina, ktorú musíme dostať k pánovi Jozefovi do Kmeťova. Telefonujem mu. Hovorí mi, že je akurát v Prahe a nedá sa mu teraz pre nich prísť, len o dva dni... Autobus s utečencami však chce už odísť do Košíc. Neviem, čo urobiť. Vysvetľujem situáciu mužovi zo Slovenského červeného kríža. Požaduje odo mňa doklady a dôsledne overuje, či som dôveryhodná osoba. Koná správne. V tom volá pán Jozef, že jeho brat príde po  Ukrajincov na druhý deň večer. Ale čo s nimi dovtedy? Celú situáciu sleduje viacero ľudí. V tom pristúpi jeden pán, tiež zo Slovenského červeného kríža a hovorí, že on ich ubytuje do zajtra večera u seba doma... Všetci sa nádejne usmejeme. Ľudskosť stále žije! Vymenili sme si adresy, telefóny, urobili sme fotky, aby ich mohli spoznať.

A tak tento príbeh, akých sa odohráva teraz po Slovensku mnoho, mal šťastný koniec. Ukrajinská rodinka už býva v Kmeťove v jednom dome s pánom Jozefom Zúbekom. Spolu tak tvoria veľkú rodinu s piatimi deťmi. Dnes im boli vybavovať na polícii štatút utečenca.

Určite poznáte deviatnik Kto dá prístrešie Svätej rodine. Sme teraz síce v pôstnom čase a prístrešie hľadajú ukrajinské rodiny, ale či Ježiš nehovorí – bol som hladný a dali ste mi jesť; bol som smädný a dali ste mi piť; bol som pocestný a pritúlili ste ma... ?

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.