TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Mučenícka smrť svätého Jána Krstiteľa

Mučenícka smrť svätého Jána Krstiteľa

Latinský a byzantský cirkevný kalendár sa zhodujú v tom, že Ján Krstiteľ je popri Božej Matke jediným svätým, ktorého sa oslavuje nielen mučenícka smrť (29. august), ale aj narodenie, a síce od 5. storočia 24. júna, šesť mesiacov pred Ježišovým narodením.

V byzantských liturgických textoch je Ján vyzdvihovaný nielen ako krstiteľ a prorok, ale najmä ako predchodca. Na božskej liturgii sviatku „Narodenia úctyhodného a slávneho Pánovho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána“ gréckokatolíci spievajú:

„Dnes neplodná rodí Kristovho predchodcu, ktorý je splnením všetkých proroctiev. On v Jordáne pokrstil Krista, ako to predpovedali Písma. Tým sa stal prorokom, kazateľom i predchodcom Božieho Slova“ (kondák).

Od 5. storočia je dosvedčené v Jeruzaleme liturgické slávenie mučeníckej smrti Jána Krstiteľa. V Konštantínopole začali v 10. storočí v monastieri Stoudios sláviť Sťatie úctyhodnej hlavy Predchodcu. V byzantskom obrade sa veriaci v tento deň postia, alebo aspoň zdržiavajú od mäsa.

Sviatok sťatia Jána Krstiteľa sa cez galsko-franskú liturgiu dostal aj do rímskeho cirkevného kalendára, v ktorom sa dnes slávi ako spomienka na Mučenícku smrť svätého Jána Krstiteľa. 29. jún bol veľmi pravdepodobne dňom posviacky chrámu Jána Krstiteľa v samárskom Sebaste, kam Jánovi učeníci mali pochovať jeho telo.

Podľa jednoznačných údajov židovského historika Jozefa Flávia († 100) Jána Krstiteľa popravili v pevnosti Macheront na príkaz Herodesa Antipasa (Židovské starožitnosti 18, 119).

Podľa evanjelistu Marka (6,17-29) Jánovo nebojácne napomenutie Herodesa Antipasa, ktorému vyčítal nezákonitý vzťah s Herodiadou, manželkou brata Filipa, zapríčinilo na podnet Herodiady jeho uväznenie a neskôr sťatie.

Svätý mních Béda Ctihodný († 735) v jednej svojej homílii vysvetľuje: „Svätý Ján dal svoj život za Krista – aj keď od neho nežiadali, aby poprel Krista, nútili ho, aby zamlčal pravdu. On ju však nezamlčal, a tak zomrel pre Krista, ktorý je Pravdou“ (Hom. 23: CCL 122, 354).

Na záver svojho života Ján Krstiteľ vydal svedectvo o svojej vernosti Božím prikázaniam. Pre lásku k pravde nepristúpil na kompromisy s mocnými tohto sveta a nebál sa adresovať silné slová tým, ktorí zišli z Božej cesty.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.