TopTip

Na božskú liturgiu v Prešove príde aj množstvo veriacich latinského obradu

Na božskú liturgiu v Prešove príde aj množstvo veriacich latinského obradu TK KBS

Na božskú liturgiu Svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec František v Prešove, príde aj množstvo veriacich latinského obradu. Na mieste nájdu liturgické texty, aby mohli čo najlepšie prežiť a zapojiť sa do tejto východnej liturgie. 

Božská liturgia sa od svätej omše na prvý pohľad líši, ale keď sa pozrieme na jednotlivé obrady hlbšie, zistíme, že tie rozdiely sú skôr druhotné. Marko Durlák, koordinátor pre gréckokatolícku liturgiu počas pápežovej návštevy na Slovensku hovorí: „V katolíckej cirkvi všetky obrady, ktoré sú v rôznych tradíciách, a je ich niekoľko, majú základnú štruktúru, ktorá je všetkým spoločná, a to je rozdelenie liturgie na liturgiu slova, ktorá sa u gréckokatolíkov nazýva Liturgia katechumenov, a druhá časť je liturgia obety, eucharistie, ktorá sa tiež u gréckokatolíkov nazýva Liturgia veriacich.“

Rímskokatolíci, ktorí budú v Prešove prítomní na božskej liturgii, budú chcieť pristúpiť aj k svätému prijímaniu. Ani to nebude problém napriek tomu, že vo východnej liturgii sa prijíma pod obojím spôsobom. „V katolíckej cirkvi katolík môže prijať eucharistiu v ktoromkoľvek katolíckom obrade. V obrade u gréckokatolíkov sa sväté prijímanie podáva lyžičkou. Tak sa bude podávať aj pri liturgii so Svätým Otcom s tým, že vzhľadom na opatrenia súvisiace s pandémiou to bude zariadené tak, že každému veriacemu sa podá sväté prijímanie inou lyžičkou,“ povedal Marco Durlák.

Vonkajšie formy liturgie môžu byť rôzne, ale podstata ostáva rovnaká – stretnúť Krista, počuť Krista a prijať Krista.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.