TopTip

Na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach otvorili výstavu Edita Steinová - zodpovednosť padá aj na tých, ktorí mlčia

Na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach otvorili výstavu Edita Steinová - zodpovednosť padá aj na tých, ktorí mlčia TK KBS

Na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach otvorili výstavu Edita Steinová - zodpovednosť padá aj na tých, ktorí mlčia. Je otvorená pre školské skupiny a verejnosť v priestoroch Starej synagógy na Zvonárskej 7 v Košiciach. Toto podujatie je jedným zo série aktivít Roka sv. Edity Steinovej, počas ktorého si žiaci a pedagógovia pripomínajú 130 rokov od narodenia Edity, 100 rokov od jej pokrstenia a v auguste 2022 to bude aj 80 rokov od jej smrti v koncentračnom tábore Auschwitz. Edita Steinová sa zapísala do histórie ako filozofka, ale aj ako svätica a spolupatrónka Európy. Jednotlivé medzníky jej života predstavuje práve výstava. „V tejto výstave nájdete okrem panelov, ktoré hovoria o jej živote, o jej ceste, o jej myšlienkach, aj výtvarnú časť. Táto výtvarná časť je dielom nášho študenta Samuela Riníka, ktorý témy zo života Edity Steinovej spracoval do takéto výtvarnej, celkom abstraktnej podoby a ukazuje Editu aj cez takúto umeleckú časť. Nájdete tu nielen informácie, nielen fotografie, nielen citáty, ale aj umeleckú časť,“ hovorí Tomáš Filip, učiteľ na bilingválnom Gymnáziu sv. Edity Steinovej.
Pomerne krátky život sv. Edity bol inšpiratívny. Vyzdvihol ho aj košický arcibiskup Bernard Bober, ktorý sa zúčastnil na otvorení výstavy. „Bola Židovkou, bola filozofkou, bola ateistkou a zrazu z tejto Židovky a ateistky sa stane katolíčka, ba dokonca ešte aj karmelitánka. Teda išla hlboko na vieru a tak si uvedomila, že keď Bohu slúži, tak úplne, celostne. Som veľmi rád, že dnes sa môžem aj ja tu pohybovať v židovskom prostredí a tiež ako naši študenti vnímajú svoju patrónku,“ povedal otec arcibiskup.
Príbeh a príklad Edity Steinovej má čo povedať aj dnes, zhodujú sa študenti košického gymnázia nesúceho jej meno. „Ísť za pravdou, v ktorú verím, je neskutočné. Ja by som tiež chcela mať taký cieľ, za ktorým by som takto išla, takto bojovala,“ uviedla študentka. Druhá ju doplnila: „Mne sa páči list, ktorý napísala pápežovi Piovi XI., a v ňom spomenula, že zodpovednosť padá aj na tých, ktorí mlčia. Obdivuhodné je, že nemlčala ona a snažila sa to zmeniť a snažila sa  ovplyvniť životy ľudí.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Single-storey family house. The garage may be omitted. Suitable for a wide or narrow plot.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.