TopTip

Na Katarínke bolo po roku prvé verejné kultúrne podujatie

Na Katarínke bolo po roku prvé verejné kultúrne podujatie

Uplynulú sobotu večer – 22. augusta 2020 sa na Katarínke, v ruinách kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach uskutočnilo po zrušení ostatných plánovaných verejných akcií tradičné podujatie Noc hradov a zrúcanín zastrešené združením Zachráňme hrady, na ktorom okrem svätej omše a sprístupnenia krypty, vystúpili sólisti Eva Šušková a Peter Mazalán s programom Babylonská veža.

Z dôvodu protiepidemiologických opatrení bola už tento rok na Katarínke zrušená tradičná júnová akcia Noc kostolov a Deň otvorených dverí na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Organizátori - dobrovoľníci z občianskeho združenia Katarínka a zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže sa rozhodli, že tento rok jedno tradičné podujatie zorganizujú, aj keď v komornejšom duchu a bez veľkej propagácie. Spoluorganizátor Peter Herceg z občianskeho združenia Katarínka k tomu povedal: "Tento rok je pre nás špecifický, a ešte v júni sme nemali istotu, či letná sezóna vôbec začne. Napokon som rád, že dobrovoľníci môžu už dvadsiatyšiesty rok prichádzať na Katarínku a celé leto tu v šiestich turnusoch po 40 dobrovoľníkov pokračovať v projekte záchrany ruín kláštora svätej Kataríny - známej ako Katarínka.“

Celé podujatie sa nieslo v komornejšej atmosfére, s rúškami a bez propagácie kvôli hygienickým opatreniam, avšak v príjemnej atmosfére spolu s priateľmi, priaznivcami a dobrovoľníkmi.

Program sa začal večernou svätou omšou, ktorú slávili František Moško z Kútov a Branislav Popelka z Piešťan, ktorý je aj správcom Katarínky. Po tradičnom občerstvení pre návštevníkov nasledoval vokálny interaktívny koncert Evy Šuškovej, Petra Mazalána a ženskej časti pezinského chrámového zboru Ad Una Corda. Zaujímavou formou odprezentovali moderné diela klasickej hudby od Mauricia Kagela: Der Turm zu Babel a od Meredith Monk: Three Heavens and Hells, pričom interpreti sa presúvali a spievali z rôznych častí kostola i veže. Program vyvrcholil nočným sprevádzaním, prezentáciou histórie kláštora a novozrekonštruovanej krypty v lodi kostola. Zaujímavou časťou sprevádzania bolo aj nočné odhalenie práve prebiehajúceho archeologického výskumu kláštorného krídla a nádvoria, ktoré bolo nasvietené a archeologička Ivana Kvetánová tam prezentovala ešte "horúce" objavy posledných dní.

Napriek hroziacim búrkam, ktoré napokon Katarínku obišli, si návštevníci do neskorého večera vychutnávali atmosféru nasvietených ruín kostola. Ako povedal Peter Herceg: "Bolo to tento rok veľmi zaujímavé a veríme, že budúci rok už budeme môcť takýto zážitok sprostredkovať aj na viacerých podujatiach a čo najväčšiemu počtu návštevníkov. Teší nás, že vyše 200 návštevníkov, ktorí sa tento večer a noc prestriedali na Katarínke, odchádzalo spokojných a naplnených."

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.