TopTip

Na kostole v Kláštore pod Znievom pribudla nová socha

Na kostole v Kláštore pod Znievom pribudla nová socha

V exteriéri farského kostola v Kláštore pod Znievom inštalovali kamennú sochu svätého Mikuláša, ktorá aj navonok vyjadruje zasvätenie chrámu tomuto významnému svätcovi. Socha sa nesie v barokovom štýle, čím plne zapadá do koncepcie exteriéru kostola a jej predlohou boli kamenné sochy z Nitrianskeho hradu. Svätý Mikuláš je zobrazený ako biskup v tradičnom odeve s biskupskou berlou a mitrou na hlave. V pravej ruke ruke drží knihu, na ktorej sú zobrazené jeho atribúty, tri bochníky chleba. Socha predstavujúca sv. Mikuláša má približne 500 kg a bola ručne vysekaná dvomi umelcami - Jozefom Hrvoľom a Petrom Pohánkom z jedného kusa prírodného kameňa tzv. hořického pieskovca, ktorý sa ťaží v Čechách.

Požehnanie sochy sa uskutočnilo na Druhú adventnú nedeľu - na spomienku svätého biskupa Mikuláša. Do farnosti zavítal hosť - Mons. Jaroslav Pecha, ktorý v Kláštore pod Znievom v roku 1963 pôsobil ako kaplán. Veriaci sa na túto slávnosť pripravovali deväť dní modlitbou novény k svätému Mikulášovi.

„Aký odkaz môže mať pre nás svätý Mikuláš do tohto adventného obdobia? Zo života svätého Mikuláša vieme, že neváhal svoj majetok venovať chudobným a núdznym. Jedna legenda hovorí, že poznal muža s troma dcérami, ktorý však nemal financie na veno svojich dcér a tak ich zvažoval dať na prostitúciu. Mikuláš mu daroval väčšie množstvo zlata. Svätý Mikuláš nás môže do tohto adventného obdobia inšpirovať v niekoľkých smeroch - odvaha, pomoc, modlitba. Inšpirácia k odvahe nás môže značným spôsobom povzbudiť k boju v bitke našich každodenných dní. Jeho príklad pomoci druhým nás môže nasmerovať k hlbšej úcte a láske k bratom a sestrám. A napokon inšpirácia k modlitbe nás môže priviezť k čo najlepšej príprave na slávnosť Narodenia Pána," uviedli v správe Stanislav Varga a Kristína Zvedelová.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.