TopTip

Na múre väznice v Ilave odhalia pamätnú tabuľu mučeníkovi

Na múre väznice v Ilave odhalia pamätnú tabuľu mučeníkovi

V sobotu 11. júla 2020 sa uskutoční slávnostné odhalenie pamätnej tabule blahoslavenému mučeníkovi redemptoristovi o. Metodovi Dominikovi Trčkovi pred kostolom na väzenskom múre v Ilave. Bl. Metod v tomto väzení začal svoju strastiplnú cestu komunistickými väzeniami v roku 1952, keď bol nespravodlivo odsúdený za špionáž a velezradu na 12 rokov.

Bl. Metod Trčka pochádzal z Frýdlantu nad Ostravicí na Morave. Vstúpil k redemptoristom a svoje rehoľné sľuby zložil 25. augusta 1904. Kňazskú vysviacku prijal v roku 1910. Pôsobil najprv v Čechách: v Prahe, na Svätej Hore pri Příbrami a v Plzni. Neskôr na Ukrajine v Ľvove a Stanislavove (dnešný Ivano-Frankivsk) odkiaľ bol povolaný zakladať misiu redemptoristov na Slovensku.

V roku 1921 prichádza do Stropkova, kde redemptoristi založili svoj prvý kláštor na Slovensku. Najdlhšie však pôsobil v Michalovciach, kde založil prvý gréckokatolícky kláštor na Slovensku a kde vznikla aj gréckokatolícka viceprovincia redemptoristov a on sa stal jej prvým vyšším prestaveným – protoihumenom.

Miesto jeho posledného pastoračného pôsobenia bol Sabinov, kde ho pred 70 rokmi aj zastihla tzv. „barbarská noc“.

Bol potom väznený v Ilave, Mírove a v Leopoldove, kde zomrel mučeníckou smrťou 23. marca 1959 po špeciálnom väzenskom treste za to, že si počas Vianoc spieval koledu. 

Exhumácia jeho pozostatkov sa udiala dvakrát: raz v Leopoldovskej väznici v roku 1968 a potom v Michalovciach 2001, keď už bol pápežom sv. Jánom Pavlom II. vyhlásený v Ríme za blahoslaveného mučeníka. Od toho času jeho pozostatky, relikvie spočívajú v bazilike redemptoristov v Michalovciach. Jeho liturgická spomienka pripadá na 25. augusta.

Slávnosť sa začne svätou liturgiou v Kostole všetkých svätých o 11.00 hod. Po jej skončení bude nasledovať slávnostné odhalenie a požehnania pamätnej tabule.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.