TopTip

Zo zahraničia
Na sviatok Panny Márie Pomocnice sa modlíme za Čínu

Na sviatok Panny Márie Pomocnice sa modlíme za Čínu

V mariánskom mesiaci máj sa Cirkev pravidelne spája v modlitbe za Čínu. Už tradične je to v deň sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorej je zasvätená pútnická svätyňa Šešan neďaleko Šanghaja. Deň modlitby za Čínu s dátumom 24. mája vyhlásil pápež Benedikt XVI. vo svojom historickom Liste čínskym katolíkom v roku 2007.

V súvislosti so zajtrajším dňom modlitby za Čínu hodno spomenúť, že priame prenosy ranných svätých omší pápeža Františka z Domu sv. Marty počas zdravotnej uzávery v dobe pandémie od 9. marca do 18. mája sledovali cez sociálne siete aj mnohí čínski veriaci. Slávenie v Ríme o 7. hodine ráno pre nich znamenalo pravidelný modlitbový moment o 13. hodine popoludní.    

Pripomeňme, že v roku 2018 došlo k posunu vo vzťahoch medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou podpisom medzištátnej provizórnej dohody ohľadom menovania biskupov. Provizórna dohoda uzavrela dlhé obdobie rokovaní a jej znenie zostáva neverejné. Odvtedy sa dvaja biskupi priamo z Číny zúčastnili na biskupskej synode, čo bolo vôbec po prvý raz. Traja biskupi boli v Číne vysvätení s pápežským mandátom.

V uplynulom roku sa rozvíjali vzťahy medzi Vatikánom a Čínou aj v oblasti kultúry. Skvosty čínskeho umenia zo zbierok Vatikánskych múzeí boli vystavené v Palácovom múzeu v Pekingu od mája do júla 2019 na expozícii s názvom „Krása nás spája“ (Beauty Unites Us – Chinese Art from the Vatican Museum).

Pápež František opakovane vyjadril svoj obdiv voči čínskemu ľudu a jeho kultúre. Jeho túžba navštíviť túto krajinu však zostáva zatiaľ vzdialeným snom. Aj krízová doba boja s pandémiou Covid-19 bola svedkom prejavov solidárnosti medzi Svätou stolicou a Čínou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beátku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Za uzdravenie mysle od úzkostí a strachu pre Helu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.