TopTip

Zo zahraničia
Náboženskí predstavitelia obhajujú laický štát

Náboženskí predstavitelia obhajujú laický štát Pápež František a španielsky kardinál Lluis Martínez Sistach.

Emeritný arcibiskup Barcelony kardinál Lluis Martínez Sistach, prezident Islamskej komisie Španielska Riay Tatary a prezident Federácie španielskych židovských obcí Isaac Querub prehovorili o prínose medzináboženskej spolupráce.

Zdôraznili tiež nevyhnutnosť náboženského vzdelávania pri predchádzaní extrémizmu a význam rovnoprávnosti žien v dnešnej spoločnosti. Podobné témy predebatovali na Fóre o ľudských právach a náboženskej slobode, ktoré pred niekoľkými dňami zorganizovala Nadácia Pavla VI. v Madride.

Náboženskí predstavitelia spoločne skonštatovali, že v súčasnosti svet zaznamenáva rastúci dopyt po zodpovedaní náboženských otázok, hodnotách a viere ako takej. Prezident Islamskej komisie Riay Tatary nazval 21. storočie obdobím manifestovania náboženskosti.

Barcelonský arcibiskup uviedol, že západná Európa v tomto smere nepredstavuje žiadnu výnimku, hoci na prvý pohľad vyzerá situácia inak. Štatistiky prinášajú údaje o historických úbytkoch veriacich a odklone Španielov od tradičnej Katolíckej cirkvi. Podľa posledného prieskumu amerického inštitútu pre náboženstvo a verejný život Pew Forum sa ku katolíkom nehlási 75 percent Španielov, ktorí vyrástli v tradičnom katolíckom prostredí.

Sociológovia nachádzajú vysvetlenie v porovnávaní s minulosťou, keď verejnosť nebola informovaná o korupcii a škandáloch v radoch Cirkvi. Štúdia však priniesla ďalšie zistenie. Až 70 percent Španielov bez vyznania je presvedčených, že Cirkev preukazuje veľkú aktivitu pri poskytovaní pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi.

Prezident Federácie španielskych židovských obcí Isaac Querub pripomenul, že dojem o upadajúcej viere v Španielsku skresľuje skutočnosť, že odporcovia náboženstva si stále vedia vydobyť väčšiu pozornosť, ako veriaci oddaní duchovným hodnotám.

Náboženskí predstavitelia pripomenuli význam španielskej ústavy z roku 1978, ktorá garantuje laický štát a presadzuje spoluprácu Katolíckej cirkvi s ostatnými konfesiami v krajine. Barcelonský arcibiskup Lluis Martínez Sistach tento model nazval „pozitívnym a ústretovým laicizmom“ a zdôraznil, že v súčasnej spoločnosti by iná cesta viedla k problémom.     

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.