TopTip

Zo zahraničia
Najnovšie pápežské texty a posolstvá

Najnovšie pápežské texty a posolstvá

Uplynulé dni sa nieslo v znamení viacerých pápežských posolstiev a textov. Medzi nimi vyniká list Svätého otca Františka účastníkom výročnej synody Valdénskej a metodistickej cirkvi, ktorá prebiehala v dňoch 25. až 30. augusta v Torre Pellice pri Turíne. Medzi témami diskusií synody boli najmä náboženská sloboda, vzťahy so štátom, sociálna činnosť, tzv. globálna diakonia, ľudské práva, ekumenizmus a medzináboženský dialóg. Bol to práve František, ktorý ako vôbec prvý pápež navštívil túto reformovanú kresťanskú cirkev počas svojej púte do Turína v roku 2015.

Pápež takmer dvom stovkám účastníkov tejto akcie vyjadril „bratskú blízkosť svojej osoby i celej katolíckej cirkvi.“ Zdôraznil taktiež dôležitosť rastúceho ekumenizmu a jednoty medzi kresťanmi. „Pripájam sa k vašej modlitbe aj preto, aby som od Pána prosil upevnenie ekumenického ducha medzi kresťanmi, ako aj rastúcu jednotu medzi našimi cirkvami. (...) Ako Kristovi učeníci môžeme ponúknuť spoločnú odpoveď na utrpenia, ktoré sužujú mnohých ľudí, osobitne tých najchudobnejších a najslabších, šíriac tak spravodlivosť a pokoj,“ napísal vo svojom liste.

Pozdravné posolstvo mozambickému ľudu

František okrem toho adresoval aj pozdravné slová vo svojom videoposolstve mozambickému ľudu. Práve túto krajinu nachádzajúcu sa v juhovýchodnej Afrike s počtom obyvateľov takmer 30 miliónov už o pár dní navštívi. Vo videu pápež svojich adresátov a budúcich hostiteľov pozdravil týmito slovami: „O pár dní začne moja návšteva vašej krajiny a aj keď navštívim len hlavné mesto Maputo, moje srdce zahŕňa a objíma vás všetkých, predovšetkým tých, ktorí žijú v ťažkostiach. Chcel by som vás ubezpečiť: všetci ste v mojich modlitbách a veľmi sa na vás teším.

Na základe pozvania pána prezidenta a mojich bratov biskupov, za ktoré som veľmi vďačný, vás všetkých pozývam, aby ste sa pripojili k mojej modlitbe, aby Boh, Otec všetkých, upevnil zmierenie, bratské uzmierenie v Mozambiku a v celej Afrike, čo je jedinou nádejou na pevný a trvalý mier. Teším sa na možnosť spoločného zdieľania viery priamo s vami a že uvidím rásť semeno, ktoré tu zasial môj predchodca sv. Ján Pavol II. Táto cesta mi umožní sa stretnúť s katolíckou komunitou a uistiť ju vo svedectve evanjelia, ktoré učí dôstojnosti každého muža a každú ženu a žiada nás, aby sme otvorili svoje srdcia druhým, najmä chudobným a núdznym.“

Benedikt XVI. reagoval na reakcie na svoj článok

Okrem pápeža Františka sa ozval aj jeho emeritný predchodca Benedikt XVI. „Nakoľko som bol schopný si všimnút, vo väčšine reakcií na môj príspevok sa vôbec neobjavuje slovo Boh. Nedotýkajú sa teda práve toho, čo som chcel zdôrazniť ako kľúčový problém v tejto veci.“ Práve týmito slovami reagoval podľa Vatikánskeho rozhlasu emeritný pápež v poslednom vydaní nemeckých novín „Herder Korrespondenz“ na niektoré kritické hlasy, ktoré sa v médiách objavili po zverejnení jeho reflexie na tému sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi publikovanú 11. apríla tohto roku.

Podľa neho ohlasy na jeho článok poukazujú na nedostatočnú recepcii textu. Za príklad dáva nedávny text Brigit Aschmannovej, zverejnený v júli vo vyššie spomínanom časopise, kde sa ani raz neobjavuje slovo Boh, ktoré, ako dodáva Benedikt XVI., stojí v centre celého problému. „Napísal som: Svet bez Boha nemôže byť ničím iným než svetom bez zmyslu. V západnej spoločnosti Boh vo verejnej sfére absentuje a nepočúva sa Mu. A preto sa z tejto spoločnosti stále viac vytráca kritérium človečenstva. (...) Skutočnosť, že text pani Aschmannovej zanedbáva centrálnu pasáž mojej argumentácie, rovnako ako väčšina reakcií, s ktorými som sa mohol zoznámiť, poukazuje na závažnosť situácie, v ktorej sa zdá, že slovo Boh bolo v teológii vytesnené,“ napísala vo svojom najnovšom texte bývalá hlava katolíckej cirkvi.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie mojej mamičky
  • Za úspešnú operáciu pre Žofiu, našu mamku a babku. Syn Marián s celou rodinou
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.