TopTip

Najstaršia Európanka a rehoľníčka sa dožila 118 rokov

Najstaršia Európanka a rehoľníčka sa dožila 118 rokov zdroj foto: pexels.com

Sestra Andre Randonová, najstaršia katolícka rehoľníčka na svete a najstaršia Európanka, sa v piatok 11. februára dožila 118 rokov. Žije v domove seniorov v Toulone pri Stredozemnom mori a v januári 2021 prekonala aj infekciu Covid 19. Sestra Andre je od októbra 2017 tiež najstaršou žijúcou Francúzkou a od júna 2019 najstaršou Európankou. Po 119-ročnej Japonke Kane Tanakovej je druhou najstaršou ženou na svete s garantovaným vekom.

Sestra Andre sa narodila ako Lucile Randonová 11. februára 1904 v Ales v južnom Francúzsku. Zažila tri francúzske republiky, desať pápežov a nemeckú okupáciu počas druhej svetovej vojny. V dvanástich rokoch začala pracovať ako opatrovateľka. Neskôr bola vychovávateľkou. Medzi jej zamestnávateľov patrila aj rodina výrobcov automobilov Peugeot. Až v roku 1923, keď mala 19 rokov, sa nechala pokrstiť. V roku 1944 vstúpila ako novicka do rehole Dcér kresťanskej lásky svätého Vincenta de Paul (čiže k vincentínkam) v Paríži.

Od roku 2009 žije sestra Andre v domove pre seniorov. Medzičasom je slepá a na invalidnom vozíku. Zažila veľa vojen a katastrof – no namiesto toho, aby sa ponosovala na vlastné fyzické ťažkosti, sťažuje predovšetkým na to, že „ľudia nedokážu žiť v harmónii“. V rozhovore k svojim 115. narodeninám informovala o svojej sestre dvojčaťu, ktorá zomrela v roku 2018: „Volá ma, ťahá ma. Modlite sa za mňa, aby ma dobrý Boh nenechal príliš dlho čakať. Preháňa!“

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Clásica casa con buhardilla y tejado a dos aguas.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.