TopTip

Najvyšší súd USA uznal kat. inštitúciám výhrady vo svedomí

Najvyšší súd USA uznal kat. inštitúciám výhrady vo svedomí

Biskupi USA ocenili najnovší dvojnásobný úspech v kauzách rešpektovania náboženskej slobody v krajine. Najvyšší súd uznal právo na výhradu vo svedomí v dvoch odlišných prípadoch katolíckych inštitúcií: rehoľnej kongregácie Malé sestry chudobných (Little sisters of the poor) a dvoch katolíckych škôl.

Malé sestry chudobných majú domovy pre núdznych seniorov. Odvolali sa na Najvyšší súd proti ustanoveniam reformy zdravotníctva nazývanej aj Obamacare (Affordable care act), ktoré dávajú aj náboženským inštitúciám za povinnosť uhrádzať svojím zamestnancom poistenie aj na potratové a antikoncepčné služby pod hrozbou sankcií. Kongregácia už získala dôležité víťazstvo v roku 2014, keď jej Najvyšší súd uznal právo na oslobodenie od tejto povinnosti.

Sestry sa však na Najvyšší súd obrátili aj po druhýkrát, a to proti kompromisu dosiahnutému s vládou, ktorý síce náboženským organizáciám umožnil odmietnuť poistné krytie antikoncepcie (tzv. „opt-out“), no zároveň mali zamestnancom dovoliť nechať si takéto služby preplácať štátom. Pre rehoľníčky by to však znamenalo nepriamo sa podieľať na poskytovaní antikoncepcie.

Druhé rozhodnutie Najvyššieho súdu sa týka slobody náboženských vzdelávacích inštitúcií vybrať si zamestnancov na základe vlastných náboženských princípov, bez zásahov zo strany štátnych autorít. Súd rozhodol v prospech katolíckych škôl Our Lady of Guadalupe School a St. James School.

Predstavitelia príslušných komisií Konferencie biskupov USA vyjadrili veľké potešenie nad oboma rozhodnutiami Najvyššieho súdu. Podľa nich sa mohlo vyhnúť dlhým súdnym procesom, keby bolo všetkým umožnené právo na výhradu vo svedomí. „Antikoncepcia nie je zdravotnou starostlivosťou“ a „vláda nemá žiadne právo nútiť rehoľnú kongregáciu k spolupráci na zle“, zdôrazňuje prehlásenie amerických biskupov.

Ohľadom druhého prípadu biskupi uvádzajú, že „vzdelávanie je jedným z ústredných aspektov misie Cirkvi: je jedným zo skutkov milosrdenstva“. Obe spomínané školy majú na základe ústavy právo vybrať si personál, ktorý vykonáva túto službu Cirkvi“ a „vláda nemá právo miešať sa do rozhodnutí týkajúcich sa tejto služby“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.07.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby sme sa odvážne a s nadšením usilovali nadväzovať dialóg a budovať priateľstvo, keď nastanú konfliktné situácie v sociálnej, ekonomickej či politickej oblasti.
  • Úmysel KBS na júl: Aby živá úcta k svätým Cyrilovi a Metodovi bola podnetom novej evanjelizácie celej našej spoločnosti.
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.