TopTip

Najvyššia dokonalosť pre kresťana

Najvyššia dokonalosť pre kresťana

Je nemožné hovoriť o svätom Gregorovi Nysskom bez toho, aby sme spomenuli jeho prísne veriacu šľachtickú rodinu, do ktorej sa narodil okolo roku 335 na severe dnešného Turecka. V priebehu troch generácií z tejto rodiny vzišlo najmenej sedem svätcov a svätíc: Gregorova stará mama Makrína, jeho otec Bazil starší a matka Emmelia a štyria z ich desiatich detí: Makrína mladšia, Bazil Cézarejský (tiež: Bazil Veľký), Peter Sebastský a samotný Gregor Nysský.

Bazil Cézarejský a Gregor Nysský tvoria so svojím priateľom svätým Gregorom z Nazianzu triumvirát veľkých Kapadóčanov - sú to traja veľkí biskupi, ktorých si východná cirkev byzantského obradu uctieva ako svojich najvýznamnejších teológov. Za im rovnocenného východní kresťania byzantského obradu považujú len svätého Jána Zlatoústeho, ktorý pochádza z Antiochie.

Gregor Nysský: život a pôsobenie

Gregor sa najskôr neusiloval o kňazstvo. Oženil sa, venoval sa filozofickým štúdiám a stal sa cirkevným lektorom a učiteľom rétoriky. Ako mladší brat obdivoval uzavretý Gregor charizmatickú a energickú osobnosť svojho staršieho brata Bazila. Gregorov talent spočíval na poli filozofie a v oblasti mystickej teológie. Bazil ho považoval za mystika odtrhnutého od sveta, ktorému chýba administratívne nadanie. Napriek tomu Bazil, ktorý sa v roku 370 – uprostred sporov o arianizmus – stal cézarejským arcibiskupom, o dva roky neskôr zveril svojmu mladšiemu bratovi novozriadenú eparchiu Nyssa. Gregor, ktorý ovdovel už krátko po sobáši, bol v roku 365 vysvätený za kňaza.

Gregora prenasledovali ariáni a proariánsky cisár Valens ho poslal do vyhnanstva. Gregorov návrat na biskupský stolec v Nysse po cisárovej smrti bol triumfálny. Kvôli vyvráteniu bludov Gregor prehĺbil teológiu Trojice a bránil božstvo Svätého Ducha, hlavne na Konštantínopolskom koncile v roku 381 (= druhý ekumenický koncil), na ktorom bolo dokončené známe Nicejsko-konštantínopolské vyznanie viery.

Posledné roky Nysského života

Po tom, ako Gregor Nysský napísal mnoho spisov, posledných desať rokov svojho života strávil v modlitbe a kontemplácii. Gregorove stopy sa strácajú po roku 394. Nevie sa, kedy a kde zomrel.

Podľa Gregora najvyššou dokonalosťou, o ktorú sa treba usilovať v tomto živote, je „báť sa iba jednej veci, totiž straty priateľstva s Bohom, a považovať iba jednu vec za hodnú úcty a lásky, totiž stať sa Božím priateľom“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.